Internet bonton

Autor: Administrator , 18. 2. 2014.

...ili kako se ponašati na internetu?

Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica s vlastitim kodeksom ponašanja. Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu pa su i na Internetu razni oblici agresivnog i uvredljivog ponašanja te povrede privatnosti neprihvatljivi.

Međutim, postoje i pravila specifična samo za Internet:

• poruke pisane isključivo velikim slovima smatraju se vikanjem
  • emoticon - izraz u komunikaciji elektroničkim putem koji izražava raspoloženje i pomaže da poruka bude ispravno protumačena: :-) označava smijeh ili vedro raspoloženje, a :-( označava žalosno raspoloženje.  Postoje i druge kombinacije, ali se ne koriste toliko često.

(fotografija preuzeta sa: http://os-iksakcinskog-ivanec.skole.hr/)

Pravila ponašanja na Internetu mogu se podijeliti u dvije grupe:

• pravila ponašanja u privatnoj komunikaciji osobe s osobom (odnose se prije svega na e-mail)
  • pravila ponašanja u komunikaciji unutar grupe ljudi (odnose se na komunikacijske usluge kao što su news grupe, distribucijske liste, forumi i IRC).
  •

Kodeks ponašanja opisan ovdje jest općevažeći, a pojedine organizacije ili zajednice mogu imati i neka specifična pravila. Nepoštivanje kodeksa često rezultira gubitkom prava pristupa Internetu, a neki su oblici kršenja pravila i protuzakoniti.

Ova su pravila nastala na temelju javno dostupnog dokumenta, RFC1855, kojeg je moguće pronaći na adresihttp://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt.

Na CARNetovim stranicama potražite više pravila i o:

Izvor: www.skole.hr