Kako bi naš svijet izgledao bez žena?

Autor: Darko Samardžić, 7. 3. 2014.

Međunarodni dan žena, 8. ožujka

Odgovor na naslov je vrlo jednostavan. Svijeta ne bi bilo. Život bez žena nije moguć jer se ljudi više ne bi mogli reproducirati i ne bi bilo djece. Čak i da muškarci pronađu neki umjetni način za stvaranje djece, svijetu bi nedostajalo nježnosti, ljepote, mudrosti i potpore koju žene imaju. Žene su te koje donose ravnotežu u ovaj svijet i bez kojih muškarci jednostavno ne mogu.

Poznata je izreka da „iza svakog uspješnog muškarca stoji žena“ što znači da je upravo žena ta koja daje potporu i usmjerava muškarca prema njegovom cilju. Život žena je uvijek bio težak, bila je to stalna borba za jednakost i prava koja uživaju muškarci i što je tužno, ta borba još uvijek traje jer žene su još uvijek podcijenjene unatoč tome što drže ovaj svijet na životu.

Neke od tih žena su se borile cijeli svoj život, a neke su bile zatvorene ili su umrle za svoje ideale. Istaknuli smo nekoliko njih na panou škole pa se tu mogu naći Amelia Earhart, neustrašiva avijatorica koja se uspjela probiti u svijetu muškaraca, Rosa Parks, poznata aktivistica za ljudska prava, Daw Aung San Suu Kyi, dobitnica Nobelove nagrade koja je dio svog života provela u pritvoru jer se borila za demokraciju i slobodu.

Ako želite pronaći izuzetne žene kojima svi dugujemo zahvalnost, ne morate daleko tražiti jer su to žene koje možete pronaći vrlo blizu, to su vaše majke, vaše bake, vaše sestre, vaše prijateljice. One su jednako važne kao i žene koje smo istaknuli jer se i one bore svakoga dana i zato im nemojte samo čestitati Dan žena, već im dajte do znanja koliko su važne, napišite im pjesmu, poklonite im cvijet, ali ih cijenite i pomažite im svakoga dana u godini.