Suđenje u sedmom razredu

Autor: Administrator , 9. 3. 2014.

„Mir u sudnici!!!“ čulo se danas na satu hrvatskoga jezika u 7. razredu koji je kao ovomjesečnu lektiru imao pripovijetku „Iz velegradskoga podzemlja“. Pitate se komu je suđeno? E, pa poslušajte…

Prošli su tjedan, prema zajedničkom dogovoru, sedmaši i njihova učiteljica hrvatskoga jezika odlučili održati nešto „suvremeniji“ sat lektire.

Radi se o sudnici, za koju su se učenici prethodno dobro pripremili proučavajući djelo, pripremajući pitanja i iskaze prema ranije podijeljenim ulogama: Silvija Šterl bila je časna sutkinja, Melani Bubanović njezina desna ruka kao sudska službenica, tužiteljicu je utjelovila Irena Marušić, braniteljica je bila Barbara Stjepanović, a tu su bili i vrlo važni svjedoci koji su prije ispitivanja izrekli zakletvu da će govoriti istinu i ništa osim istine.

Svjedoci su bili: Manuela Kribl kao Mika, Marija Habuš kao susjeda, Marijana Žalik kao Mikina žena Lucija, Renato Matota kao Jankec, Dejan Marović kao prvi Mikin sin te Mihael Kolembus kao drugi Mikin sin. Sudilo se glavnom junaku pripovijetke, Miki, za ubojstvo svoje kćeri Evice. Svjedoci su spremno odgovarali na pomno smišljena pitanja, a porota je sve to budnim okom pratila i vagala čiji su iskazi uvjerljiviji i istinitiji.

No, nisu samo sudionici bili uživljeni u svoje uloge. Čak je i učionica poprimila izgled prave hrvatske sudnice. Pred kraj sata, porota je nakon mukotrpnog ispitivanja i preznojavanja svjedoka, ali ponajviše optuženog Mike, te uvjerljivih završnih riječi tužiteljice i braniteljice donijela konačnu odluku u kojoj je optuženi Mika ipak bio oslobođen svake krivnje, zbog nedostatka materijalnih dokaza.

Učenici su se zabavili, naučili nešto novo i, što je najbitnije od svega, željeli bi ponoviti ovaj malo drugačiji sat lektire koji je uspješno izveden.

Izvor: Irena Marušić, učenica 7. razreda, Novinarska družina