Kako prepoznati nadareno dijete?

Autor: Administrator , 12. 3. 2014.

Mnoštvo je nejasnoća i nerazumijevanja u vezi s naravi nadarenosti u djece. Pojam nadarenosti još je uvijek daleko od jasne definicije, a sam kvocijent inteligencije nije uvijek pouzdano mjerilo.

Kako prepoznati nadareno dijete

Za razumijevanje osobito nadarene djece neobično je važno shvatiti da se ona znatno razlikuju od svojih vršnjaka premda su njihove osnovne potrebe nalik na potrebe druge djece.

Nadarena djeca nisu odreda mladi einsteini ili geniji u nastajanju, nego djeca natprosječne inteligencije koja su sposobna postizati najbolje rezultate u školi.

U pravilu takva djeca žude za znanjem i stoga je iznimno važno da se to otkrije što prije kako bi im roditelji i učitelji omogućili uvjete za razvoj njihova talenta.

Vodič dobrih škola

Svrha je britanskog Vodiča dobrih škola – „najbolja pomoć roditeljima” jer je „informativan i s jasnim stajalištima”,  jedinstven među svim dostupnim vodičima „zbog svojih iskrenih odgovora koji zanimaju svakog roditelja” – pomoći roditeljima i učiteljima u prepoznavanju nadarene djece.

Stoga ističe 10 osobina nadarenog djeteta koje je lako zamijetiti.

1. Ono ima širok rječnik i rano je progovorilo.
  2. Zasipa vas mnoštvom oštroumnih pitanja i uči brže od drugih.
  3. Odlikuje se izvrsnim pamćenjem, međutim, samo se sposobnost da primijeni naučeno veže uz nadareno dijete.
  4. Nevjerojatno je znatiželjno i dugo može ostati usredotočeno na predmet zanimanja, no izostanu li intelektualni poticaji, može se dosađivati i postati nemirno.
  5. Posjeduje široko opće znanje, znatiželjno je, zanima ga sve o svijetu.
  6. Uživa rješavati probleme često preskačući međustupnjeve.
  7. Posjeduje nesvakidašnju živu maštu.
  8. Naučilo je pisati u ranoj dobi.
  9. Pokazuje snažne osjećaje i mišljenja, a može imati čudan smisao za humor.
  10. Postavlja visoke standarde, perfekcionist je, ali gubi zanimanje kad ga se zamoli da učini više nego što je potrebno.

Vodič sastavlja tim od 50-ak urednika koji su, prema službenoj internetskoj stranici, pisci, istraživači, uglavnom roditelji, ali i bivši ravnatelji. Budući da ga pišu „roditelji za roditelje”, navedenih će deset točaka svakako dobro doći roditeljima i učiteljima u ranom prepoznavanju nadarene djece, otkrivanju koje, prema mišljenju mnogih, određuje smjer daljnje izobrazbe.

Nadareni

Izvor: www.skolskiportal.hr