Rezultati ankete

Autor: Administrator , 25. 3. 2014.

Analiza prošle ankete uz poziv da sudjelujete u novoj!

Čitanje knjiga učinkovito je sredstvo za smirenje. Smatraš li da čitanje umanjuje stres?

da

možda

ne znam

Ukupno glasova: 44

Biblioterapija poznati je izraz u knjižničarskim i psihoterapeutskim krugovima.

Opisuje se kao korištenje knjiga u terapijske svrhe: kod djece i odraslih koji pate od različitih vrsta psihičkih problema. Za pomoć pri liječenju psihičkih poremećaja provodi se „kontrolirano čitanje“ gdje različite situacije u kojima se nalaze likovi romana ili određene pjesničke slike u poeziji mogu pomoći osobi prevladati stresnu situaciju, teško životno razdoblje, gubitak voljene osobe i slično.

Naši su učenici na dobrom tragu, jer ih gotovo 82% smatra da knjiga umanjuje stres. Umirujuća poezija u kombinaciji sa zvukovima prirode (bolje stvarnim, nego snimljenim) može itekako umanjiti stres nastao zbog školskih ili pubertetskih briga. Dobar humoristični roman može smijehom izliječiti ranjenu dušu nesretno zaljubljenog školarca.

Oni koji ne vjeruju, a takvih je 11,4%, ili oni koje je još malo potrebno uvjeravati, a takvih je 6,8%, neka isprobaju navedene recepte ili neka pročitaju više na: http://www.stampar.hr/Biblioterapija_04_2012

Za sve koji su sudjelovali u anketi jedan nagradni video povodom Dana poezije:

Izvor: Eva Turza Mitrović, knjižničarka