Baterije skupljamo pa recikliramo - Zemlju čuvamo!

Autor: Administrator , 25. 3. 2014.

Rezultati dosadašnjih akcija skupljanja baterija po razredima:

Matična škola:
1. r. 6 kg
2.r.4 kg
3.r. 1 kg
4.r. 0,5 kg
5.r. 3 kg
6.r. 0,5 kg
7.r.1,5 kg
8.r. 11,20 kg

Područna škola:
 1.-4.r.  12,4 kg

Sveukupno skupili smo  40 kg!!!

Podsjećamo: Razred koji skupi najviše baterija bit će prigodno nagrađen!

AKO JOŠ NISTE ZNALI!!

Stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni.
    Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava  priroda te zdravlje ljudi i životinja.

Stoga im nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju.

Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.

RECIKLIRANJE BATERIJA

Male baterije iz domaćinstva ne mogu se oporabiti (reciklirati) u Hrvatskoj te ih je stoga potrebno izvesti u zemlje u kojima se takva djelatnost odvija.

Male baterije se ručno sortiraju na različite grupe baterija iz kojih se mogu ponovno iskoristiti neki metali kao što su zink, željezo-mangan spojevi, kobalt, živa, srebro, olovo, kadmij, nikal  i drugi korisni metali i spojevi.

Baterije se potom toplinski tretiraju, a iz njih se izdvajaju različiti metali čijim se ponovnim iskorištavanjem smanjuje potreba za traženjem novih prirodnih resursa, kao i količina novonastalog otpada.

Za naše baterije pobrinut će se Flora Vtc d.o.o.iz Virovitice!