X. Smotra turističke kulture; Hvar, listopad 2017. - poziv za prijavu projekata

Autor: Eva Turza Mitrović, 3. 4. 2017.

Natječaj za izbor radova s područja upoznavanja zavičajne baštine na temu
„ Okusi i mirisi mog zavičaja “ u organizaciji Odjela  za prosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu Ureda državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

„ Okusi i mirisi mog zavičaja “

OPIS  TEME

Ovogodišnja tema podrazumijeva izradu kulturno- turističkih staza koje mogu predstavljati atrakciju sa destinacijskog turističkog promišljanja užeg i šireg zavičaja (sela, mjesta, grada, grada porijekla vaših obitelji za predstavnike dijaspore. Za ove posljednje preporuča se komparativni pristup, odnosno prikaz kako to radi zemlja u kojoj odrastaju i žive).

Okusi - mogu uključivati jelovnike, kuharice (stare i nove), tradicionalna jela i slastice, razni prehrambeni dodaci (ulje, sol, začini), prirodni lijekovi za konzumaciju, sve vrste pića (sokovi, čajevi, vina...)

Mirisi - mogu uključivati razne ljekovite i kozmetičke preparate izrađene od prirodnih sastojaka svojstvenih pojedinom zavičaju, prirodni mirisi, stari tradicijski kućanski preparati za čišćenje, higijenu, tjeranje nametnika...

PRAVILA NATJECANJA

• prijavljeni radovi trebaju se sastojati od:
  • Power-Point prezentacije (koju će prigodom javnog nastupa prezentirati učenici – predstavnici projektnog tima - u trajanju cca.10 min.)
  • Eseja koji će predstaviti kratak sadržaj i faze izrade projekta, kao i njegovu turističku iskoristivost (2 str.)
  • Mogućnost: priložiti rad obrađen u mediju po izboru škole (film, kazališni prikaz, glazbeni uradak ne duži od 8 min.)

• u natjecanju mogu sudjelovati svi učenici osnovnih i srednjih škola, đačkih domova kao i posebnih odgojno-obrazovnih ustanova (različite kategorije)
  •  stručno povjerenstvo izabrat će radove koji će biti predstavljeni u okviru X. smotre, Hvar, početkom listopada 2017. god. u suradnji s OŠ Hvar uz pokroviteljstvo Grada Hvara
  • u slučaju prethodno organizirane smotre na razini pojedinih županija/ Grada Zagreba, na Smotri će biti prezentiran rad škole po izboru odgovarajućeg povjerenstva
  •  rezultati natječaja bit će objavljeni na www.prokultura.hr uz mail obavijest odabranima
  •  na natječaj se mogu prijaviti i ranije napravljeni/objavljeni radovi bliski ovoj temi uz prepoznavanje turističke odrednice
  • radove treba poslati do 16. svibnja 2017 god. ( adresa navedena u uvodu )
  •  potvrdu o primitku rada škole će dobiti najkasnije do 1. srpnja 2017.

KRITERIJI ZA VREDNOVANJE

Izbor teme (s obzirom na zadanu glavnu temu)
Turistička iskoristivost (potencijal projekta u turističke svrhe)
Ukupni dojam (na smotri se uz eventualni prikaz projekta kroz neki od ponuđenih vidova obrade, očekuje i predstavljanje teme uz Power Point prezentaciju od strane svih učenika koji su sudjelovali na projektu)

NAGRADA

-  nagradni trodnevni boravak na Hvaru za autore u pratnji mentora - osobno (mentor i učenik ) ili grupno ( mentor i četvoro učenika).

-  diploma Škola / Dom prijatelj baštine i turizma

Kontakt osoba: Marina Kovačević, Ured državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji 021 - 300 –192, E-mail: prosvjeta@udu-sdz.hr

Priloženi dokumenti:
Poziv_(z)TK_2017._-_Skole_RH.pdf (398.03 KB)