Pravilnik o izmjeni Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera

Autor: Lareta Žubrinić, 14. 1. 2017. 12:29

Ministarstvo znanosti i obrazovanja

125

Na temelju članka 86. stavka 3. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (»Narodne novine«, broj 87/08., 86/09., 92/10., 105/10. – ispravak, 90/11., 5/12, 16/12., 86/12., 94/13. i 152/14.), ministar znanosti i obrazovanja donosi

PRAVILNIK

O IZMJENI PRAVILNIKA O KRITERIJIMA ZA IZRICANJE PEDAGOŠKIH MJERA

Članak 1.

U Pravilniku o kriterijima za izricanje pedagoških mjera (»Narodne novine«, broj 94/15.), članak 4. mijenja se i glasi:

»(1) Pedagoška mjera izriče se i zbog neopravdanih izostanaka s nastave.

(2) Izostanak s nastave, u slučaju pravodobnog zahtjeva roditelja, može odobriti:

– učitelj/nastavnik za izostanak tijekom nastavnoga dana,

– razrednik za izostanak do tri (pojedinačna ili uzastopna) radna dana,

– ravnatelj za izostanak do sedam (uzastopnih) radnih dana,

– učiteljsko/nastavničko vijeće za izostanak do petnaest (uzastopnih) radnih dana.

(3) Roditelj može, više puta godišnje, opravdati izostanak svoga djeteta u trajanju do tri radna dana, a za koje nije pravodobno podnesen zahtjev za odobrenjem sukladno stavku 2. ovoga članka.

(4) Opravdanost izostanka s nastave zbog zdravstvenih razloga u trajanju duljem od tri radna dana uzastopno dokazuje se liječničkom potvrdom.

(5) Izostanak učenika s nastave može se opravdati i odgovarajućom potvrdom nadležne institucije, ustanove ili druge nadležne fizičke ili pravne osobe (Ministarstvo unutarnjih poslova, sud, nadležni centar za socijalnu skrb, ustanova u koju je učenik uključen zbog pružanja pomoći ili dijagnostike, škola s umjetničkim programima, škola stranih jezika, učenički dom, sportski klub, kulturno-umjetničko društvo, kazalište u koje je učenik uključen, specijalistička ordinacija u kojoj je obavljen pregled ili dijagnostička pretraga i drugo), uključujući i e-potvrdu o narudžbi za pregled u zdravstvenoj ustanovi.

(6) Neopravdanim izostankom smatra se izostanak koji nije odobren ili opravdan sukladno odredbama stavka 2., 3., 4. i 5. ovoga članka.

(7) Načini opravdavanja izostanaka učenika i primjereni rok javljanja o razlogu izostanka uređuju se statutom škole.«

Članak 2.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 602-01/16-01/00635

Urbroj: 533-28-16-0001

Zagreb, 28. prosinca 2016.

Ministar
prof. dr. sc. Pavo Barišić, v. r.

Kutak za roditelje

Okvirni vremenik provjere znanja možete pogledati u priloženoj datoteci.

Tijekom godine moguće je promijeniti termin određene pisane provjere znanja, ali učenici o tome moraju biti obaviješteni na vrijeme.

VREMENIK 2016.-2017. - 2. pol.pdf

Kriteriji za ocjenjivanje vladanja

KRITERIJI ZA OCJENJIVANJE VLADANJA- OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

UZORNO VLADANJE

DOBRO

LOŠE

• Poštuje Pravilnik o kućnom redu škole i razredna pravila
  • Redovito izvršava školske obveze
  • Redovito pohađa nastavu i druge oblike odgojno- obrazovnog rada
  • Savjesno (u okviru svojih mogućnosti) pristupa radnim zadacima i aktivno sudjeluje u nastavnom procesu.
  • Čuva školsku imovinu i imovinu drugih učenika
  •  Kulturno se ophodi prema ostalim učenicima, učiteljima i osoblju škole
  • Tolerantno se odnosi prema različitostima
  • Argumentirano brani svoj stav, vodeći računa o normama ponašanja i osjećajima drugih ljudi (pristojno objašnjava svoje mišljene).
  • Spreman/spremna je na suradnju i pomaganje drugima
  • Nema izrečenu pedagošku mjeru.
  • Učenik može imati najviše 2 neopravdana sata tijekom šk.godine
  • Uzorno vladanje može imati učenik/učenica koji ima izrečenu pedagošku mjeru, ali samo ako je preuzeo odgovornost za svoje ponašanje i popravlja se
  • Uglavnom poštuje Pravilnik o kućnom redu i Razredna pravila
  • Povremeno zanemaruje izvršavanje školskih obveza