Hrvatska udruga učeničkih zadruga

Dan narcisa - cvijet za dan duže

Autor: Lareta Žubrinić, 19. 3. 2024. 10:54

Mlade školske volonterke sudjelovale u humanitarnoj akciji  "Dan narcisa - "Cvijet za dan duže" koja je usmjerena u borbu protiv raka dojke

KORIZMENA AKCIJA: „Za obrok i znanje kroz malo odricanje”

Autor: Đora Đorđević, 27. 2. 2024. 14:31

„Za obrok i znanje kroz malo odricanje” je korizmena akcija Marijinih obroka koja traje od 16. veljače do 31. ožujka 2024. Cilj je osvijestiti učenike o poteškoćama i potrebama s kojima se susreću njihovi vršnjaci u najsiromašnijim državama svijeta.

Ozelenimo naše dvorište školsko i uzviknimo zvonko: HO, HO, HO!

Autor: Maja Pavlić, 29. 12. 2023. 11:59

U božićnom duhu (i njuhu smiley) odradili smo i posljednja dva tjedna nastave prvog polugodišta. Kroz božićne radionice, već sad tradicionalnu božićnu čajanku i „secret Santa“ u 7. razredu OŠ, odlučili smo taj božićni ugođaj podijeliti i sa Majčicom prirodom te i za nju učiniti nekoliko dobrih djela.

Dvanaesta humanitarna akcija „Proslavimo Božić zajedno“

Autor: Ruža Živković, 22. 12. 2023. 08:53

Već tradicionalno učenici naše škole pred Božić obilaze stare, bolesne i nemoćne mještane Nove Bukovice u akciji „Proslavimo Božić zajedno“. U akciji sudjeluju učenici 5. razreda sa svojom razrednicom, vjeroučiteljem, pedagoginjom i ravnateljicom, a mještane su obišli u četvrtak 21.12.2023.

Vrijedni vrtlari!

Autor: Lareta Žubrinić, 18. 12. 2023. 08:28

Članovi Učeničke zadruge „Bukvica“ sekcije  Mladi vrtlari posadili su luk i salatu u školski plastenik.

Božićna radionica

Autor: Mateja Vilček, 18. 12. 2023. 07:39

Učenici petoga i šestoga razreda sudjelovali su 13. prosinca 2023. na božićnoj radionici koju su organizirale učiteljica Likovne kulture Kristina Horvat i učiteljica Hrvatskoga jezika Mateja Vilček.

Isplatilo se biti aktivan ekolog!

Autor: Marina Kordi, 27. 6. 2023. 13:03

Pred sam kraj nastavne godine učenike PŠ Miljevci obradovala je još jedna divna vijest-  isplatilo se biti aktivan ekolog!

Sok od bazge - uzdravlje!

Autor: Dalibor Korpak, 5. 6. 2023. 13:07

Članovi Učeničke zadruge "Bukvica" i ove godine pripremali su sok od bazge!

Vrijedni vrtlari

Autor: Lareta Žubrinić, 1. 6. 2023. 12:17

I naši zadrugari na županijskoj smotri!

Autor: Mateja Vilček, 22. 5. 2023. 19:05

U petak, 19. svibnja 2023. godine održana je Županijska smotra učeničkih zadruga u Osnovnoj školi Mikleuš. Na ovogodišnju smotru prijavilo se 12 učeničkih zadruga iz Virovitičko-podravske županije.

Dan planeta Zemlje

Autor: Marija Radijevac, 25. 4. 2023. 11:13

Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje (engleski: Earth Day) obilježava se 22. travnja širom svijeta. Namjera je da ljude podsjeti u kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive, kao i da se stanovništvu ukaže na probleme ekoustava, na zagađenje naseljenih mjesta i na to kako poboljšati kvalitetu životne sredine.

Od pisanice do jaja

Autor: Ksenija Vujić, 24. 4. 2023. 05:42

Mladi kemičari, učenici dodatne nastave iz Kemije napravili su pastu za zube.

Učenička zadruga "Bukvica"

Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je

Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....

Ime zadruge  B U K V I C A:

Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.

◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)

◦ Stablo mlade bukve

CILJ:

Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.

U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.

U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U  uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.

NAMJENA AKTIVNOSTI:

• Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
  • Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
  • Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
  • Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
  • Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.