Petaši uče povijest!

Autor: Lareta Žubrinić, 26. 10. 2023.

Učenici petih razreda naše škole dobili su još jedan novi predmet: Povijest pa su se na početku upoznali s povijesnim izvorima i proučavali ih.

Kako bi što bolje usvojili sadržaje novog predmeta s kojim se upravo upoznaju, na sate su donijeli primjere povijesnih izvora. Tako su nam učionice postale pravi mali muzeji gdje su učenici s ponosom predstavljali svoje stare obiteljske predmete.

Imali smo priliku vidjeti primjere starog mlinca za kavu, zidnih ukrasa, budilica, ćupova, alata za rad, fenjera, crno-bijelih obiteljskih fotografija, ali i starog novca i kuharica. Nakon toga smo svaki donešeni predmet svrstali u kategorije povijesnih izvora: materijalni, pisani, slikovni, zvučni povijesni izvori ili usmena predaja.

Sljedeći školski sat smo odlučili posjetiti Zavičajni muzej Nove Bukovice, kako bi sve naučeno na satima Povijesti povezali s praksom. Razgledali smo postav muzeja koji se tiče povijesnih i etnoloških osobitosti našega kraja. Za kraj su učenici s lakoćom riješili radni listić te pokazali kako su bez poteškoća usvojili novo gradivo.

Posjetom Zavičajnom muzeju smo ostvarili izvanučioničnu nastavu planiranu Školskim kurikulumom.

Od srca se zahvaljujemo učiteljici Lidiji Medved koja nam je, u ime Udruge žena „Bukovica u srcu“, omogućila posjet muzeju.

Pogledajte : Fotokolaž

Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti