Rezultati ankete zašto volimo snijeg

Autor: Darko Samardžić, 5. 2. 2015.

Na stranici škole je provedena još jedna zanimljiva anketa. U nastavku pročitajte zašto volimo snijeg.

U anketi je trebalo odabrati jedan od četiri odgovora zašto volimo snijeg. Glasova je bilo hrpa što znači da je anketa uistinu reprezentativna, odnosno da predstavlja mišljenje većine. Pa da vidimo što je to prevladavalo u odgovorima, tko voli snijeg, a tko ga voli iz toploga gledati kako se otapa.

Volim snijeg jer pravim snješka - 3,7%

Anketa kaže da ne volimo baš previše praviti snješka. Nekada je svako dvorište moralo imati svoga snjegovića, a danas ih se sve rjeđe može vidjeti. Bob Eckstein je napisao knjigu "Povijest snjegovića" u kojoj je dokazao da pravljenje snjegovića potječe još iz srednjega vijeka. Dokaz tomu je ilustracija snjegovića koju je pronašao u knjizi iz 1380. godine.

Srednjovjekovni snjegović

Volim snijeg jer se sanjkamo - 11,1%

Prava je šteta što se više ljudi ne voli sanjkati. Sanjkanje je zabavno i zdravo. Zabavno dok se spuštate niz brdo, a zdravo dok se penjete natrag na brdo kako bi se opet i opet i opet spuštali dolje. Osim toga, zdravo je jer ste vani na svježem zraku. Najvažnije je što sanjkanje može biti pravi obiteljski sport u kojem se djeca mogu zabaviti zajedno s roditelja. Sanjkanje je još starija disciplina od pravljenja snjegovića. Prve sanjke su pronađene uz vikinški brod koji je iskopan 1905. godine u Norveškoj u Osebergu. Brod i sanjke potječu iz 9. stoljeća i pravo je čudo što su ostali tako dobro očuvani do dana današnjeg.

Vikinški brod iz 9. stoljeća iskopan 1905. godine

Vikinške sanjke iz 9. stoljeća

Volim snijeg jer se grudamo - 11,1%

Više od sanjkanja i pravljenja snjegovića volimo se grudati. Grudanje je jako zabavno, ali može biti i opasno ako koja ledena gruda završi u nečijem oku. Ipak, u svemu što radimo ima nekakvoga rizika pa tako i u grudanju, ali ga zato nećemo izbjegavati jer grudanje je zabavna igra za puno ljudi. Povijest grudanja je stara nekoliko stoljeća, a jedan od prvih spomena grudanja potječe iz 1400. godine.

Grudanje u Italiji 1400. godine

Volim snijeg jer se grijem u toploj kući - 66,7%

Naravno, snijeg nije omiljen kod velikog broja ljudi pa ga neki radije izbjegavaju i iz svoje tople kuće ga gledaju kako pada. Snijeg je hladan i mokar i ponekad ga puno ima za čistiti pa su to možda razlozi zašto više volimo biti u kući. Nema ljepšega od sjedenja u toploj kući, ispijanja toploga čaja ili čokolade i gledanja snijega kojega ćemo kad-tad morati očistiti. O povijesti grijanja u toploj kući dok snijeg pada nema smisla govoriti jer vjerojatno postoji otkad se pojavio prvi čovjek i otkad se pojavio prvi snijeg. Međutim, tad se nisu grijali u toploj kući, već u hladnim špiljama.