Juri, juri vlak!

Autor: Jasminka Stošić, 13. 6. 2015.

12. lipnja 2015. g. ostat će malim Miljevčanima upamćen po zajedničkom putovanju vlakom do središta naše županije, grada Virovitice.

Okupili smo se u 11 h pred našom školom u Miljevcima, utvrdili plan putovanja i dogovorenih posjeta i prisjetili se pravila ponašanja u javnim prijevoznim sredstvima i na drugim javnim mjestima. Doroteina mama i učiteljice prevezle su naše nestrpljive izletnike osobnim automobilima do željezničke postaje u Novoj Bukovici. Uslijedilo je uzbuđeno iščekivanje u škrtoj podnevnoj hladovini. Točno u podne stigao je vlak, u kojeg su se neki od učenika ukrcali po prvi put u svom životu!

Put do Virovitice trajao je  četrdesetak minuta, a onda smo žurnim korakom propješačili ulice koje vode do središta grada, sve u želji da se što prije domognemo kakve ugodne sjenice u nekom od gradskih parkova na koje su građani Virovitice osobito ponosni.

U zgradi Županijskog poglavarstva dočekala nas je pročelnica Ureda župana, Jasna Abramović.

icv.hr

Uz pomoć djelatnika Poglavarstva pobrinula se da se osjećamo ugodno i dobrodošlo. Prije projekcije dvaju promotivnih filmova o prirodnim ljepotama, gospodarskim osobitostima  i kulturnim znamenitostima naše „najslađe“ županije, imali smo priliku naučiti tko, o čemu i u čije ime odlučuje u ustanovi od najveće važnosti za život svih stanovnika Virovitičko-  podravske županije.

icv.hr

I ne samo to! Ondje su nas sve počastili i sokom. Osvježeni i zadovoljni onim što smo vidjeli i doznali, razmijenili smo poklončiće s našim gostoljubivim domaćinima, zahvalili im i požurili u obilazak Crkve sv. Roka,  jednog od najljepših i najvrjednijih sakralnih spomenika našega zavičaja.

Potom smo posjetili Dvorac grofova Pejačević i Gradski muzej u kojemu smo imali priliku razgledati sve muzejske odjele i zbirke, a i sreću da smo se zatekli u ovoj važnoj kulturnoj ustanovi baš u vrijeme kada je u njoj otvorena izložba Državnog arhiva u Virovitici pod nazivom „Povijest virovitičkog školstva“.

Bilo je zanimljivo razgledati svjedodžbe virovitičkih pučkoškolaca s početka 20. st. ispisane krasnopisom. Pomislili smo u tom trenutku: „Što ukoliko se i  poneka naša svjedodžba nađe u muzeju 22. ili npr. 23. stoljeća?! Zaključili smo stoga da nam je pametno i poželjno u godinama školovanja koje su pred nama pravovremeno brinuti o svojim ocjenama. (Za svaki slučaj!)

Ubrzo smo u tišini razgledali odjele Gradske knjižnice i čitaonice. Ondje su nam knjižničarke objasnile princip posudbe i vraćanja knjiga i DVD-a, upoznale nas sa dječjim odjelom, odjelom za slijepe i slabovidne osobe te odjelom za odrasle, a naučili smo i da se knjige koje pripadaju referentnoj zbirci, zbog njihove osobite vrijednosti, ne smiju iznositi iz knjižnice.

Zavirili smo i u tamošnju dječju igraonicu, a na kraju nas je dobro raspoložena knjižničarka, sve zajedno fotografila ispred spomenika dr Franji Tuđmanu, prvom hrvatskom predsjedniku koji se nalazi tik ispred suvremene zgrade knjižnice.

Za kupnju sladoleda nam je preostala tek poneka minuta jer je vlak koji nas je trebao vratiti kućama polazio sa željezničkog kolodvora u 16. 00 h. No to nikako nismo željeli propustiti! „Kuća sladoleda“ izgledala je zanosnije od kućice kojoj nisu mogli odoljeti ni Ivica i Marica! Sladoled se brzo topio na popodnevnom suncu, ali nam je poslužio kao savršeno pogonsko gorivo za brzo hodanje po užarenom gradskom asfaltu.

Ipak, stigli smo na vrijeme! Opušteni i raspoloženi u vlaku smo prepričavali jedni drugima svoje doživljaje i utiske.

Unatoč velikoj vrućini, naše zajedničko putovanje vlakom do grada u kojem se i rodio najveći broj naših učenika, ostat će zapamćen po zanimljivim i veselim trenutcima. Neke od njih želimo podijeliti i s vama. Ukoliko vam naše fotografije  ne uspiju probuditi želju da uskoro „skoknete“ do Virovitice, informacija  da je i i službeno otvorena sezona kupanja na virovitičkom gradskom bazenu zacijelo će vas zaintrigirati!

Ljeto je pred nama i pruža raznovrsne mogućnosti. Iskoristite ih! Virovitica vas svojim brojnim sadržajima koje nudi, sigurni smo, neće razočarati!