Sjećanje na Vukovar

Autor: Administrator , 18. 11. 2011.

NE ZABORAVIMO VUKOVAR

Učenici i učiteljice PŠ Miljevci u petak 18. studenoga 2011.  obilježili su Dan sjećanja na Vukovar i održali sat povijesti te izradili prigodan pano s učeničkim literarnim i likovnim radovima posvećen vojnim i civilnim žrtvama i stradanjima Vukovaraca povodom 20- godišnjice tragičnih događaja iz 1991. godine.

Potom su paljenjem lampiona na ulazu u dvorište škole na simboličan i dostojanstven način odali počast poginulim i nestalim Vukovarcima i pripadnicima Hrvatske vojske koji su dali živote za obranu domovine i njezine neovisnosti i slobode.

Time su se učenici naše škole pridružili komemorativnim aktivnostima kojima su diljem Hrvatske evocirana sjećanja na tragična stradanja, ali i neprocjenjiv doprinos našeg grada-heroja u Domovinskom ratu!

Lijepa naša Hrvatska

Zelene gore i plavo more,

Najljepše šume i ravnice!

Ponosni smo na svoju domovinu,

Najljepšu na svijetu!

S ljubavlju izgovaramo njeno ime:

LIJEPA NAŠA HRVATSKA!

Željko Nikić, 3.r.

Kada kažem LJUBAV,  mislim VUKOVAR

Dvadeset godina je prošlo od pada Vukovara i velike boli koju su njegovi stanovnici, kao i svi građani Republike Hrvatske tada osjećali.

Ljudi su sada sretni jer su napokon u svojim domovima, gdje ih je dovela samo vjera i ljubav prema njihovu gradu Vukovaru. Uživaju u društvu starih prijatelja i obitelji koja je na okupu. Prisjećaju se slavnih ratnika i pohode grobove svojih palih heroja.

Preživjeli Vukovarci sretni su  jer napokon uživaju u pogledu na Dunav i mole se Bogu da se ti dani više nikada ne ponove.

Ivan Kolembus, 3. r.

Što bih ja mogla napisati o Vukovaru? Samo ono što sam  čula od roditelja i što sam vidjela na televiziji! To su neke lijepe, ali i ružne stvari i događaji.

Ružna stvar je rat koji je poharao Vukovar i ostavio za sobom pustoš. Ljudi su morali napustiti svoje domove izgubili su svoje najmilije.

Lijepi su događaji vezani uz oslobođenje Vukovara i povratak njegovih stanovnika.

Danas se svega toga prisjećamo i s ljubavlju obnavljamo Vukovar da bi bio lijep kao i prije. Vukovar je danas spomenik hrvatskog ponosa i hrabrosti.

Nikolina Đekić, 3.r.

Što mi prvo padne na pamet vezano uz Vukovar?Puno ljubavi i puno boli! Roditelji su mi pričali o danima kada je pao Vukovar. Obuzela me tuga. Svu ljubav i svoju dobrotu darovao bih tim žalosnim ljudima!

Uz veliku tugu i bol prisjećamo se svake godine u mjesecu studenom naših dragih Vukovaraca. Palimo svijeće u spomen na poginule branitelje i molimo se za njih.

Vukovare, grade, ponosno izgovaramo tvoje ime! Pružamo ti ljubav i podrška smo ti u tvojim djelima!

Mate Dorčak, 3.r.

Kada se sjetim Vukovara, zasja mi oko i pustim suzu! Roditelji, baka i djed često su mi pričali o herojskom otporu Vukovaraca  u Domovinskom ratu.Gledao sam o Vukovaru i nekoliko TV-emisija i filmova.

Vukovar je naša najveća ljubav i ponos naše domovine Hrvatske. Grad Vukovar je dao sebe za nas i našu svjetliju budućnost. Unatoč tomu što je bio potpuno razoren, nije zaboravljen.   Naša velika ljubav ga je podigla iz pepela i sačuvala od zaborava.

Kao što Dunav ljubi Vuku, tako i moje srce i srca svih nas ljube Vukovar!  I zato, kada izgovaram riječ LJUBAV, ja zapravo mislim na VUKOVAR!

Zlatko Erdec, 3.r.

Literarni radovi učenika 3. razreda Područne škole Miljevci

"Kad kažem ljubav, mislim Vukovar" na Dan sjećanja na Vukovar,

učiteljica Jasminka Stošić