Gostovanje lutkarice Jadranke

Autor: Administrator , 9. 12. 2011.

Poznatu književnicu i lutkaricu Jadranku Čunčić Bandov  ugostili smo  krajem studenog u našoj školi.

Pod nazivom "Šale, trice, zvrndalice"  priredila je zabavnu  interaktivnu lutkarsku predstavu koja se svidjela svim učenicima nižih razreda, ali i njihovim učiteljicama. Gospođa Jadranka vrlo je rado odgovorila na pitanja četvrtaša koja su osmislili uz pomoć knjižničarke Eve Turze Mitrović .

1. Kada ste izradili svoju prvu lutku i kakva je ona bila?

Prvu scensku lutku izradila sam u srednjoj školi, pohađala sam Školu za odgajateljice. Izradila sam jednog lutka s kaširanom glavom, imao je karirani kaputić i crvene hlače. Mislim da nije bio loš, sjećam se da sam dobila peticu.

1. Što Vas je potaknulo da se počnete baviti lutkarstvom i kako su izgledali Vaši početci?

Kao što sam već napomenula pohađala sam srednju Školu za odgajateljice, a u toj školi smo imali predmet lutkarstvo, na satovima lutkarstva sam jako zavoljela lutke pa sam počela za njih pisati i s njima glumiti. U početku mi je puno pomogla moja profesorica lutkarstva Vlasta Pokrivka kojoj sam i danas na svemu jako zahvalna. Nakon srednje škole postala sam članica lutkarskog katališta KVAK koje je osnova moja profesorica. Godina samo zajedno glumile, izrađivale lutke, a ja sam i pisala igrokaze za to kazalište.

1. Kojim se materijalima služite za izradu lutaka i koji Vam je materijal najdraži?

Scenske lutke ,,koje sam naučila raditi upravo u kazalištu KVAK danas izrađujem od najrazličitijih materijala: tikvica, košarica, podmetača, kuhača, čarapa itd.

1. Imate veliko iskustvo nastupa pred publikom. Imate li još uvijek tremu pred nastup?

Do sada sam odglumila tisuće predstava u tridesetak godina kazališnog iskustva tako da više nemam tremu.

1. Tko je, prema Vašem mišljenju, zahtjevniji gledatelj: dijete ili odrasla osoba? Zašto?

Djeca su zahtjevniji gledatelji jer njihove reakcije prilikom predstave su iskrene i spontane pa ako im se predstava ne sviđa oni će vam to vrlo brzo  dati do znanja. Odrasli bi, reda radi, mirno gledali. Djecu treba znati zainteresirati i zadržati im pažnju.

1. Što je jednostavnije: izraditi lutku ili napisati igrokaz?

Meni osobno je jednostavnije napisati igrokaz jer sam prvenstveno književnica.

1. Koja Vam je lutka najdraža? Je li ona danas ovdje?

Najdraži mi je klaun Sompompirović....................... kojega ste ga upoznali.

1. Napisali ste mnogo igrokaza o životinjama. Imate li kućnog ljubimca? Koja Vam je životinja najdraža?

Imam dva ljubimca jedan je mačak Didi a drugi je pas Bobo. Jako su mi dragi i zečevi ali mislim da su mi dva ljubimca sasvim dovoljna.

1. Je li Vam se ikada dogodilo da lutka nije uspjela onako kako ste je Vi zamislili? Jeste li svejedno takvu lutku koristili u svojim nastupima?          Lutku radim tako dugo dok mi ne uspije, nisam još koristila lutku s kojom nisam bila zadovoljna.
  2. Imate li savjet za naše učenike koji se žele baviti lutkarstvom? Otkud početi? „Rodi“ li se prvo lutka ili stih? Imate li neke „trikove“ za  brzu i jednostavnu izradu lutke?

Prvo napišite igrokaz, ne mora biti u stihovima, zatim prema likovima iz tog igrokaza napravite lutke. To mogu biti jednostavne plošne lutke načinjene od kartona. Na kartonu naslikajte željeni lik, izrežite ga, sa stražnje strane zalijepite štapić i predstava može početi.

Dijelić vesele atmosfere pogledajte u fotogaleriji!

Zahvaljujemo našoj gošći na prekrasnoj predstavi i nadamo se da ćemo ju ugostiti još koji put!

4. razred (učiteljica Terezija Vencl)

Izvor: Eva Turza Mitrović, knjižničarka