BBC micro:bit - STEM revolucija u našoj školi

Autor: Vladimir Bićanić, 15. 3. 2017.

Nakon pristiglih 20 paketa BBC micro:bit-ova, od prošloga tjedna u našoj školi startala je STEM revolucija. Ponosni smo što smo dio ovoga projekta, a reakcije naših učenika pročitajte dalje u tekstu.

BBC micro:bit je uzbudljiva nova tehnologija koju su razvili BBC, Microsoft i drugi partneri s ciljem masovne uključenosti u osnovnim školama, ne samo u STEM području, nego i u dizajnu, umjetnosti i ostalim predmetima. Iznimno jednostavan i pristupačan način korištenja i mogućnost bežičnog spajanja, te velik broj senzora omogućuju mu široku uporabu.

Naša škola dobila je donaciju od ukupno 20 paketa micro:bit-ova a svaki paket sastoji se od same pločice, prijenosnog napajanja u obliku baterija, micro USB kabela te korisničkih uputa.

Kako to izgleda u praksi?

S BBC micro:bit-om potrebno je posjetiti web-stranicu (LINK) i pomoću online programa ispisati željene kodove. Sljedeći korak je prebacivanje svega što smo napravili na memoriju micro:bit-a i svakako pokretanje. U svakom trenutku se možemo poigrati i s ugrađenim simulatorom te na njemu unaprijed vidjeti kako će se naš micro:bit ponašati.

Na samom početku upoznavanja s micro:bit-om, odradili smo neke jednostavnije zadatke poput ispisivanje svoga imena, stvaranje raznih emotikona, provjeru temperature, razinu svjetlosti u prostoriji, ali i uporabu kompasa i orijentaciju prema stranama svijeta. A ako malo protresemo svoj micro:bit, izvršit će se funkcija koju smo mu prethodno zadali. Micro:bit zbilja može raditi puno zanimljivih stvari.

Oduševljenje naših učenika vidljivo je na priloženim slikama :-).

« Kolovoz 2017 »