Travanj voli knjige

Autor: Eva Turza Mitrović, 3. 5. 2019.

"Travanj voli knjige" naziv je za aktivnosti u knjižnici kojima obilježavamo nekoliko važnih datuma u travnju.

2. travnja obilježavamo Međunarodni dan dječje knjige. Hans Christian Andersen, poznati dječji pisac, rođen je upravo na taj dan. Njegova su djela na popisu lektire za osnovne škole, a djeca širom svijeta znaju za njegove bajke.

Učenici razredne nastave naše škole zajedno su sudjelovali u izradi slikovnice za knjižnicu. Svaki je učenik dobio po jednu zagonetku i zadatak: nacrtati rješenje zagonetki. Sada u knjižnici imamo pravu zbirku zagonetki s originalnim ilustracijama naših malih umjetnika. Slobodno je dođite prelistati! Hvala našim najmlađim učenicima i njihovim učiteljicama.

Odlukom Hrvatskog sabora iz 1996. godine, 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, kao simboličan čin sjećanja na Marka Marulića, autora epa Judita, dovršenog u Splitu na današnji datum 1501. godine.

Na Glavnoj skupštini UNESCO-a 1995. godine donesena je odluka da se 23. travnja obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti kada su 1616. godine umrli književnici Miguel de Cervantes i Wiliam Shakespeare.

Učenici predmetne nastave sudjelovali su u sad već tradicionalnom kvizu "Nas lektira ne sekira, vol. 3" i tako obilježili ova dva važna datuma. Bili su to: Ivana, Monika, Mateja i Mia iz 7.r., Martina, Kristijan i Marija iz 5.r., Sandra, Patricia, Tea, i Ivona iz 8.r. te Matej, David, Gabriel, Alen i Mihael iz 6.r. U četiri ekipe s po četiri člana odgovarali su na pitanja iz lektire od 1. do 8. razreda na platformi quizizz. Na fotografijama možete pogledati koliko su bili skoncentrirani.

A ovo su naši pobjednici koji su osvojili čokolade: Martina (nije na slici), Mia, Sandra i Mihael. Čestitamo!

Što drugo reći, nego vidimo se dogodine na četvrtom lektirnom kvizu!