Obavijest roditeljima - financiranje drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih škola u RH za školsku godinu 2022./2023.

Autor: Lareta Žubrinić, 18. 8. 2022.

Odluka o financiranju drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2022./2023. sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: odluka) odnosi se na  članove kućanstava koje su korisnici zajamčene minimalne naknade sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Temeljem članka 14. Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, broj 116/2018., od 21. prosinca 2018.) Vlada Republike Hrvatske je na 136. sjednici održanoj 28. srpnja 2022. godine donijela Odluku o financiranju drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2022./2023. sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: odluka) koji su članovi kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Nadležni centri za socijalnu skrb podatke o učenicima koji ostvaruju pravo na financiranje drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih škola za šk. god. 2022./2023. dostavit će putem aplikacije Ministarstvu znanosti i obrazovanja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

Korisnici naknada obvezni su centrima za socijalnu skrb dostaviti potvrdu škole iz koje je jasno vidljivo da je učenik u šk. god. 2022./2023. upisan prvi puta u određeni razred.

Odlukom je propisano da pravo na financiranje NE ostvaruju učenici:

·      koji ostvaruju pravo na druge obrazovne materijale po drugoj osnovi

·      koji ostvaruju pravo na puni novčani iznos za nabavu drugih obrazovnih materijala

·      koji ponavljaju razred

te stoga centri njihove podatke za isplatu ne dostavljaju Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Učenici s područja jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave koje će za šk. god. 2022./2023. osigurati nabavu drugih obrazovnih materijala također ne mogu ostvariti pravo na naknadu pa centri za socijalnu skrb njihove podatke također ne upisuju u aplikaciju.

Ministarstvo će školama isplatiti sredstva za nabavu drugih obrazovnih materijala za učenike koji ostvaruju pravo na njihovo financiranje, a škola ih je dužna nabaviti za svoje učenike. Sredstva za financiranje drugih obrazovnih materijala bit će isplaćena školi na osnovu podataka o učenicima koje nadležni centar za socijalnu skrb upiše u aplikaciju Ministarstva.

Pravo na druge obrazovne materijale učenik ostvaruje sukladno odluci o korištenju komercijalnih drugih obrazovnih materijala koja je objavljena na mrežnim stranicama osnovne škole, za razred koji učenik pohađa i sukladno članku 16. stavku 8. Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, a u najvišem iznosu od:

-        1. – 4. razred osnovne škole: 138,32 kn

-        5. i 6. razred osnovne škole: 290,48 kn

-        7. i 8. razred osnovne škole: 428,20 kn.