Brošura za zaštitu učenika od seksualnog zlostavljanja

Autor: Ruža Živković, 6. 9. 2022.

Učenicima 5. i 7. razreda naše škole podjeljene su brošure o seksualnom zlostavljanju.

Opći podaci o broju djece žrtava seksualnog zlostavljanja zabrinjavajući su, a neke procjene na razini EU govore da je jedno od petero djece žrtva seksualnog nasilja. Prema podacima MUP-a tijekom 2016. godine u Hrvatskoj je broj kaznenih djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa te spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, koja ulaze u skupinu općeg kriminaliteta, porastao za 29,2%. Podaci za Hrvatsku na reprezentativnom uzorku u istraživanju pod vodstvom profesorice Ajduković iz 2011. godine pokazuju da je 10,8%, odnosno gotovo 100.000 djece, izloženo nekom obliku seksualnog zlostavljanja. Istraživanja također pokazuju i da su u 70-85% slučajeva zlostavljači osobe koje djeca poznaju, a seksualno nasilje se može dogoditi online, putem mobitela ili telefona, na ulici, u školi ili kod kuće i to u raznim oblicima. Zbog svega navedenog, ali i zbog zabrinjavajućeg podatka da na svaki prijavljeni slučaj silovanja dolazi 15 do 20 neprijavljenih slučajeva, dok je za neke manje drastične oblike seksualnog nasilja taj omjer još i već, Udruženje policajaca IPA – Hrvatska sekcija pripremilo je ovu važnu brošuru.

Navedenu brošuru pedagoginja je podijelila učenicima 5. i 7. razreda naše škole, a za sve ostale učenike nekoliko primjeraka nalazi se u knjižnici ili brošuru mogu prelistati i pročitati u nastavku.

Tekst i fotografije: Ruža Živković, pedagoginja