Sedmaši obilježili Međunarodni dan pismenosti

Autor: Mateja Vilček, 13. 9. 2022.

Učenici sedmoga razreda na satu Hrvatskoga jezika obilježili su Međunarodni dan pismenosti koji se svake godine obilježava 8. rujna. Ciljevi su obilježavanja Međunarodnoga dana pismenosti osvijestiti o važnosti pismenosti te upozoriti na problem nepismenosti.

Učenici su na početku ispisivali svoje asocijacije na izraz biti pismen. Nakon iznošenja asocijacija i obrazloženja zaključili su da slično razmišljaju o tome što znači biti pismen.

Učenici su potom pokušali odgovoriti svojim riječima na pitanje Što je pismenost?. Uslijedio je kratak razgovor o navikama čitanja, pisanja, slušanja te o stanju pismenosti u svijetu. Zaključili su da je pismenost jedno od temeljnih ljudskih prava, pravo na obrazovanje. Naučili su i o vrstama pismenosti 21. stoljeća, odnosno pismenostima opstanka kako ih je UNESCO nazvao.

Nakon toga su razgovora učenici dobili mogućnost čitati knjige različitoga sadržaja koje su im bile ponuđene. Listali su i čitali knjige u paru te ostatku razreda čitali odabrane dijelove. Tako su se u njihovim rukama našli: kuharica, priručnik o uređivanju vrtova, povijesna enciklopedija, hrvatsko-engleski rječnik, strip i zbirka pripovijedaka. Zaključili su da se pismenost razvija čitajući ne samo obvezna djela za cjelovito čitanje nego i recepte, rječnike, enciklopedije, stripove itd.

Na kraju su u digitalnome alatu Lino ploča pisali odgovore na postavljeno pitanje Kako ću poboljšati svoju pismenost?.

Na taj su način, osim što su ponovili nastavne sadržaje pišući rečenice u futuru prvom, razmislili kako mogu pridonijeti osobnom napretku, ali i pružili drugima ideje kako poboljšati svoju pismenost, koja je neophodna.