Petaši su naučili zašto trebamo čuvati baštinu

Autor: Mateja Vilček, 26. 9. 2022.

Dan europske baštine i Međunarodni dan kulturne baštine obilježava se 23. rujna s ciljem promicanja važnosti očuvanja baštine.

Učenici petoga razreda na satu Hrvatskoga jezika sudjelovali su na radionici Održivost pisane baštine.

Nakon uvodnoga razgovora o tome što je baština i što joj sve pripada, učenici su se prisjetili vlastitih odlazaka u knjižnice i muzeje. Zaključili su da pisanu baštinu čine stare i vrijedne knjige, dokumenti, pisma, zbirke itd. Zaključili su također da se pisana baština može čuvati u knjižnicama, muzejima i arhivima. Učenici su imali priliku „posjetiti“ Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu pregledavanjem digitalne zbirke. Uočili su da u digitalnoj zbirci ima puno sačuvanih rukopisa, knjiga, karti i da su im ti dokumenti dostupni za pregledavanje. Nakon pregledavanja digitalne zbirke učenici su pogledali videozapis u kojemu su uočavali što je sve posao konzervatora-restauratora te kakvo je to zanimanje.

Nakon toga, u ulozi projektanata, osmišljavali su izgled prostora u kojem bi čuvali primjerke pisane baštine. Neki su učenici, u ulozi poslodavca, osmislili popis osoba koje bi zaposlili u svojoj ustanovi za čuvanje pisane baštine.

Bili su kreativni u osmišljavanju ideja i crtanju, a svoje su radove predstavili ostalim učenicima u razredu. U njihovim su se zamišljenim prostorima tako pronašle stare knjige, pravila o rukovanju njima, zaštitne rukavice kojima štitimo stare knjige i dokumente dok ih pregledavamo, kistovi i lijepilo kao obvezna oprema jednog konzervatora-restauratora itd., a zaposlili bi knjižničare, učitelje Povijesti, spremače, restauratore i ostale.

Učenici su naučili da se pisana baština, kao jedna od važnih sastavnica kulturnoga identiteta, treba njegovati i čuvati za sadašnje i sve buduće naraštaje kojima se ostavlja u nasljeđe, kao što ju je nekada davno netko ostavio nama.

Izvor: učiteljica Hrvatskoga jezika Mateja Vilček