Europski dan jezika

Autor: Dragana Dropulja, 27. 9. 2022.

Ove godine smo na satu Njemačkog jezika obilježili Europski dan jezika i  imali smo malo „složeniji“ zadatak. Naime, radili smo jedinstvene riječi, ili,  na engleskom jeziku – unique words. Imamo i objašnjenje za ove riječi - „U većini jezika naći ćete riječi koje su jedinstvene za taj jezik i/ili kulturu.“

Učiteljica Njemačkog jezika Dragana Dropulja je, naravno, znala neke riječi na njemačkom jeziku koje se koriste samo na njemačkom govornom području, ali nije bila svjesna da postoji toliko „unikatnih riječi“ u drugim jezicima.

Ovaj Europski dan jezika je bio malo zahtjevniji nego uobičajeno, ali definitivno nije bio manje zabavan. Pogledajte uratke naših učenika koji pohađaju nastavu njemačkog jezika i kako su se oni snašli sa jedinstvenim riječima diljem Europe. Neke riječi su nas zbilja iznenadile, a neke su vrlo zabavne (kao jedna od hrvatskih unikatnih riječi laugh )

Pogledajte galeriju slika i pokušajte pronaći.

Učenici su izabrali riječi na nekom jeziku te su ih napisali na papir, uz objašnjenje i na kraju su napravili malu ilustraciju uz to.

Na ovoj stranici pogledajte sve jedinstvene riječi.

Nakon nekoliko godina stanke, tradicionalno smo vratili običaj da naši učenici iz viših razreda posjete učenike iz nižih razreda, tako da im budu učitelji, ali i potpora. Najteže je na početku, pa su učenici petog razreda Tamara i Dominik odlučili doći na jedan školski sat u četvrti razred te tako pokazati što oni već znaju.

Tamara i Dominik su ih naučili brojeve do 12 uz razne igrice, kao bingo i bacanje lopte. Slušali smo snimke o brojevima, te pjevali pjesmice o brojevima. Nakon toga su im učitelji Tamara i Dominik čitali tekst, pa su i učenice četvrtog razreda čitale, a učitelji su ih ispravljali. Svi učenici su bili jako sretni zbog ovog iskustva, a učenice četvrtog razreda Ana i Klara se već sada raduju kada one budu mogle biti u ulozi učiteljica za godinu dana.

„Diljem Europe, 700 milijuna Europljana zastupanih u Vijeću Europe s 46 država članica, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi.

Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna, još od 2001. – u suradnji sa Europskom komisijom.“