Suhopoljem suhi list se zlati, pozdrav jeseni učenici će imati ...

Autor: Marija Peček, 7. 10. 2022.

Pozdrav jeseni učenika razredne nastave 30. rujna u Suhopolje.

Na raskrižju pet putova, u središtu Suhopolja uzdiže se župna crkva sv.Terezije Avilske. Svojim izgledom iznutra i izvana iznenađuje.

Ona potpuno odudara od tradicionalnog graditeljstva jedne katoličke seoske crkve s visokim šiljastim zvonikom na pročelju i izduženim crkvenim brodom. Svojim izgledom ova je crkva puno bliža tradicionalnoj arhitekturi istočnjačkih crkava.

Suhopoljska župna crkva svete Terezije Avilske snažna je klasicistička arhitektura, jedna od najreprezentativnijih građevina tog stila u kontinentalnoj Hrvatskoj. U cjelokupnoj arhitekturi vremena gradnje, početka XIX. st., ona odskače izrazito klasicističkim oblicima.

Najveći pokrovitelj crkve je grof Ivan Janković od Pribera koji ju je dao podići. Nekoliko godina nakon osnutka župe postavljen je kamen temeljac 1807. g., a gradnja crkve je završena 1816. g.

U pozadini svetišta nalazi se velika oltarna slika svete Terezija Avilske, zaštitnice crkve, djelo Josepha Carla Schoffa iz 1814. godine.

Sve detalje o crkvi ispričao nam je župnik suhopoljske crkve vlč. Ljubo Krmar.

U Suhopolju je 1912. godine osnovan nogometni klub pod imenom Olimpija koji djeluje do 1916. godine.

1992. godine nakon što je priključena športska satnija 127. brigade mijenja ime u NK Mladost 127 Suhopolje. S imenom Mladost 127 ostvareni su najveći uspjesi te je klub 4 sezone igrao u 1.hrvatskoj nogometnoj ligi.

Učenici su uz stručno vodstvo prošli prostorije NK i s veseljem sjedeći na tribinama gledali prekrasno uređen nogometni teren.

Iza glavnog igrališta pronašli smo smo još 2 pomoćna terena na kojem svakodnevno trenira  preko 100 djece.

Vrlo rado bi se poigrali i  zadržali na igralištu, ali dvorac nas zove.

Iza samog parka on stoji i čeka.

Prekrasna maketa od lego kockica resi prostorije dvorca. A tajne koje dvorac krije, najbolje otkrijte sami.

Grofovska priča započinje krajem 18. stoljeća. Kako je dvorac izgledao, kako je mjenjao vlasnike i kako je tekao razvoj, napredak i obnova samog dvorca  možete saznati unutar samih zidina.
Mi smo tajne dvorca otkrili.

Pozdravili jesen i sretno došli kući.

Izvor: https://www.suhopolje.hr/sportske-udruge/http://www.zupasuhopolje.com/