As many languages you know, as many times you are a human being

Autor: Maja Pavlić, 10. 10. 2022.

Povodom ovogodišnjeg obilježavanja Europskog dana jezika (26. rujna svake godine), učenici 5. i 6. razreda naše škole, čitav tjedan sudjelovali su u projektu pod nazivom „As many languages you know, as many times you are a human being“, Language week (Koliko jezika govoriš, toliko vrijediš“). Vjerujemo da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta pa smo ovom danu posvetili cijeli tjedan, od 26. rujna do 30. rujna, kroz predmete engleskoga jezika, likovne kulture, sata razrednika, ali i kroz izvannastavne aktivnosti skupine „Artsclub“.

Šesti razred je tjedan otvorio razgovorom o važnosti govorenja više jezika te smo zaključili da je Europa bogata jezicima – jeste li znali da postoji preko 200 europskih jezika i još ih se više govori među građanima čije su obitelji podrijetlom s drugih kontinenata?!

Učenje jezika drugih naroda način  je pomaganja da bismo razumjeli jedni druge bolje i prevladali naše kulturološke razlike.

Organizirali smo i dan stranog filma pa smo se odlučili pogledati film po istinitoj priči „Queen of Katwe“ (Kraljica Katwe), o siromašnoj djevojčici iz sela u Ugandi koja je, slijedeći svoj san, unatoč svim preprekama, postala velemajstorica šaha. Učenici su nakon odgledanog filma zaključili da nije bitno odakle dolaziš ako se trudiš i radiš, možeš postići puno toga, možeš ostvariti i neke svoje velike snove.
Nakon filma imali smo i glazbenu slušaonicu, gdje smo slušali glazbu na različitim stranim jezicima. Neki su i zaplesali jer ih je moć glazbe, neovisno o jeziku, ponijela i dotaknula – kažu da slika vrijedi tisuću riječi, ali mi vas uvjeravamo da je tako i sa glazbom – iako neke pjesme i riječi nismo razumjeli, uživali smo u melodijama i ritmovima nekih pjesama.

Petaši i šestaši su na engleskom jeziku, sa svojim učiteljicama Tihanom Mađar – Grgić i Majom Pavlić, proučavali europske jezike te naučili izgovoriti rečenicu: „Bok, pričaj sa mnom!“ Snimili smo i videozapis, da vidite kako smo mi to odradili. Nije bilo lako, neki jezici su dosta teški, ali uz malo truda i vježbe smo uspjeli.

Budući da je u ovom tjednu bio i Međunarodni dan znakovnog jezika, šestaši i skupina „Artsclub“ otišli su i korak dalje. Uz rečenicu „Pričaj sa mnom“, pronašli smo i pokazali i internacionalni znak države čiji jezik smo govorili. Oni hrabriji pozabavili su se i hrvatskim znakovnim jezikom te se naučili na istom i predstaviti.

U suradnji sa učiteljicom Hrvatskoga jezika Mateom Vilček, šesti je razred i na satu Hrvatskoga jezika obilježio Međunarodni dan znakovnoga jezika proučavajući abecedu hrvatskoga znakovnog jezika. Nakon uvodnoga razgovora o hrvatskoj abecedi i o ciljevima obilježavanja Međunarodnoga dana znakovnog jezika učenici su dobili nastavne listiće na kojima su bile prikazane jednoručna i dvoručna abeceda znakovnoga jezika. Pokušali su stvoriti neke riječi rukama.

Nakon toga pogledali su nekoliko videozapisa Znakovnice u kojima se prikazuju određene riječi znakovnim jezikom. Tako su, primjerice, naučili kako se na znakovnom jeziku pokaže koji je dan u tjednu, koja je boja itd.

Budući da su učenici već i na satu Engleskog jezika upoznali znakovni jezik, snalazili su se bolje u aktivnostima.
Poslušali su pjesmu Darka Rundeka  - Ruke, odnosno pogledali videozapis te pjesme na hrvatskom znakovnom jeziku. Nakon razgovora o korisnosti poznavanja znakovne abecede učenici su pred ostatkom razreda pokazali što su naučili koristeći se, naravno, znakovnim jezikom.

Na satu engleskoga jezika šesti razred okušao se i u engleskim brzalicama, tzv. „tongue twisters“. Bilo je suza, ali onih od smijeha, jer ni malo lako nije za izgovoriti „jezikolomke“, i još i na engleskom jeziku. Evo nekoliko primjera pa pokušajte i vi:
a) „Peter Piper picked a peck of pickled peppers
A peck of pickled peppers Peter Piper picked
If Peter Piper picked a peck of pickled peppers
Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked?“
b) „How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
He would chuck, he would, as much as he could, and chuck as much wood
As a woodchuck would if a woodchuck could chuck wood“
c) Fuzzy Wuzzy was a bear. Fuzzy Wuzzy had no hair. Fuzzy Wuzzy wasn’t fuzzy, was he?

Znate li što znače riječi kuunsilta,  dor, vientuliba, merakt…? Sigurni smo da ne znate….ali mi znamo. Sa učiteljicom njemačkog jezika, na izbornoj nastavi njemačkog jezika, učenici 7. razreda, su sa učiteljicom Draganom Dropulja proučavali jedinstvene riječi, specifične za neke od država Europe. Tako su se tu našle Francuska, Danska, Rumunjska, Finska, itd.  Pogledate li slijedeće fotografije, saznat ćete i vi što znače one, nama neobične riječi od prije nekoliko redaka, jer mi smo se pozabavili nekim jedinstvenim riječima država Europe, preveli ih i zapisali i stavili na jedan od naših panoa.

Posljednji dan obilježavanja Europskog dana jezika stariji učenici njemačkog jezika te učenici 3. razreda OŠ, našli su se u ulozi učitelja pa su tako poučavali mlađe polaznike njemačkog i engleskog jezika.

Četvrtaši su zaigrali kviz "Koliko poznaješ strane jezike?", a nakon toga izabrali su tri europske zemlje te naučili izgovoriti pozdrave na njihovim jezicima, a ujedno su nacrtali i njihove zastave.

Naše videouratke morat ćete pogledati na našem youtube kanalu ili posjetiti facebook stranicu škole. A umjesto zaključka, poručujemo vam slijedeće: nikada niste prestari za naučiti jezik i uživati u mogućnostima koje to otvara!

„Učenje drugog jezika nije samo učenje različitih riječi za iste stvari, nego i učenje drugog načina razmišljanja o stvarima.“, Flora Lewis

Izvor: Maja Pavlić, učiteljica EJ, TIhana Mađar Grgić, učiteljica EJ, Mateja Vilček, učiteljica HJ, Dragana Dropulja, učiteljica NJJ