Obilježavanje Svjetskog dana učitelja

Autor: Mateja Vilček, 11. 10. 2022.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Učenici šestoga razreda sudjelovali su na satu Hrvatskoga jezika na radionici Učitelji-književnici.

Nakon uvodnog razgovora o učiteljima i njihovoj ulozi u obrazovanju učenici su imali priliku poslušati izlaganje o hrvatskim književnicima koji su ujedno bili i učitelji.

Učenici su se podijelili u četiri skupine, a svaka je skupina proučavala biografiju jednoga književnika/književnice s posebnim osvrtom na njihovo učiteljsko zanimanje. Prva je skupina istraživala o Grigoru Vitezu, druga o Sanji Polak, treća o Vladimiru Nazoru, a četvrta o Jagodi Truhelki. Učenici su trebali podijeliti uloge po skupinama. Istraživali su o biografiji i bibliografiji književnika, zapisivali bilješke, crtali njihove portrete i naslovnice njihovih djela.

Prisjetili su se i njihovih tekstova koje su već čitali. Svaka je skupina potom izložila svoje radove ostalim učenicima u razredu, a nakon toga je uslijedio razgovor o izlaganjima.

Učenici su na ovaj način bolje upoznali život i djela Grigora Viteza, Sanje Polak, Vladimira Nazora i Jagode Truhelke i otkrili kako je to biti književnik i učitelj istovremeno.

Izvor: učiteljica Hrvatskoga jezika Mateja Vilček