Obilježili smo Svjetski dan kravate – prepoznatljivog hrvatskog odjevnog predmeta

Autor: Ruža Živković, 18. 10. 2022.

Učenici, učitelji i svi ostali zaposlenici škole danas su u školu obukli kravate povodom Svjetskog dana kravate.

Kravata je izvorni hrvatski proizvod koji se Europom proširio u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika. Ona je tada bila običan rubac oko vrata, koji se vezao na poseban način, a koji su nosili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se borili pod francuskom zastavom.

Nakon tog povijesnog događaja kravata se proširila svijetom i Europom kao modni detalj koji se nosi u svečanim prigodama uz odijela i druge odjevne kombinacije. Sam naziv kravata potekao je također iz francuskog jezika od naziva za predmet koji se nosio a la Croate (‘na hrvatski način’).

Danas, niti jedan svečaniji događaj (svadbe, krštenja, kumstva i dr.) ne prolaze bez ovog prepoznatljivog modnog detalja koji je izvorno hrvatski proizvod. Također sve važne ličnosti, u svijetu politike, znanosti i kulture diljem svijeta nose ovaj odjevni predmet jer je on s vremenom postao stvar prestiža i prepoznatljivosti poslovnog, uzvišenog stila.

Knjižničarka Eva Turza Mitrović i pedagoginja Ruža Živković, povodom obilježavanja ovog dana održale su radionicu sa učenicima 8. razreda. Prvo su učenike završnog razreda osnovne škole poučile kako pravilno zavezati kravatu, a potom su sa učenicima izrađivali kravate od papira pomoću origami tehnike.

U obilježavanje svjetskog dana kravate uključili su se i učenici PŠ Miljevci koji su osim nošenja kravate, izrađivali svoje unikatne kravate kao poklon svojim očevima pod motom „za najboljeg tatu na svijetu“.