Tjedan školskog doručka

Autor: Dalibor Korpak, 3. 11. 2022.

Učenici 5. razreda sudjelovali su u projektu Tjedan školskog doručka koji je trajao od 10. do  14.10. 2022. U sklopu  projekta morali su odraditi 5 izazova!

Tih 5 izazova su ustvari 5 zadataka koje su učenici uspješno odradili!

1. Probudi svoj um!

Prijedlozi doručaka naših učenika:

Proučili smo sastave namirnica i učenici su osmislili svoj doručak te su ga predstavili ostatku razreda, a potom smo  glasali  za najbolji doručak. Rezultati su bili izjednačeni jer sva jela koja su učenici osmislili svidjela su se se ostatku razreda, ali ipak su pobjedu odnijele specijelne pohane palačnike po receptu učenika Dunje Sobol, Dore Sobol i Dominika Križetića.

2. Pokreni se!

Sportaš u gostima je bio učitelj Tjelesne i zdravstvene kulture Hrvoje Kraljik koji je učenike upoznao  prehrambenim navikama sportaša te zašto je doručak važan za sportaše, a učenici su napravili svoj plan prehrane ovisno o sportu kojega treniraju te napisali što bi bio idealan doručak, što jedu/piju prije i nakon treninga.

3. Prouči doručak! Igrajte se detektiva

Odabrali smo tradicionalni doručak našega kraja – kruh i mast sa crvenom paprikom!

Učenici su donijeli od svoje kuće tradicionalan proizvod koji se proizvodi u domaćinstvima – svinjska mast te su pojasnili kako smo dobili gotovi proizvod.  Zajedno s kuharicom namazali smo šnite kruha i začinili crvenom paprikom.

4. Pripremi doručak!

Zajedno s  kuharicom učenici su pripremili zdravi doručak pun energije! Učenik Marko Žiga nam je donio svježe domaće kravlje mlijeko a ostali učenici su donijeli domaće orašaste plodove koje smo očistili da bi upotpunili zdravi obrok. Svieže mlijeko smo prije jela prokuhali u kuhinji u koje smo dodali pahuljice i orašate plodove.

5. POTAKNI PROMJENU

U školi smo pogledali ostatke hrane i donijeli smo sljedeće zaključke:

1. Moramo upozoriti učenike da uzmu kruha i hrane samo onoliko koliko mogu pojesti, da ostane što manje ostataka hrane.

2. Ostatke povrća i hrane pogodne za kompost koristit ćemo za nahraniti tlo u školskom plasteniku.

3. Ostatke kruha i ostale hrane iskoristit ćemo za prehranu domaćih životinja u susjedstvu ili ćemo pokloniti udruzi Farmica za nezbrinute životinje.