Piknik - s knjigom!

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 11. 11. 2022.

Učenici osmoga razreda naše škole sa svojom učiteljicom Božicom proveli su 2 školska sata Hrvatskoga jezika u izvanučioničnoj nastavi posjetivši bukovačke vinograde.

Pripreme su trajale danima. Pomno se pratila vremenska prognoza nekoliko tjedana za redom i birao najpovoljniji dan –  ne odviše hladan, ali ni kišovit. Odabir je pao na utorak, 25. listopada.

Bili smo uzbuđeni i radosni što ćemo se odmaknuti od klasične nastave u školskim učionicama te naučiti ponešto u prekrasnom jesenskom okruženju, netaknutoj prirodi, bojama i mirisima, a svega pola sata pješačenja od naše škole.

Kao na svakom pikniku, valjalo je ponijeti toplu prostirku za sjedenje, poneki zalogajčić ili grickalice te sokić za osvježenje. No, kako to nije bio klasičan piknik, već onaj „školski“, svaki je učenik mogao kod kuće odabrati i literaturu čije ćemo ulomke čitati i o njima razgovarati.

Učenici su odabrali novije naslove „Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva“ te „Zvijer iz Buckinghamske palače“. Nakon Haninog i Leonovog izražajnog čitanja, razgovarali smo o pročitanim ulomcima, učeničkim dojmovima te predviđanjima mogućih budućih događaja u knjigama i uspoređivali sličnosti i razlike ovih dviju knjiga.

U pauzama između čitanja, učenici su šetali i razgledavali prirodne ljepote našega kraja.

Boravak u prirodi povoljno djeluje na učeničko izražavanje, komunikaciju, maštu, njihove međusobne odnose, uveseljava ih i opušta pa toplo preporučujemo svim učiteljima i učiteljicama: povedite svoje učenike na piknik i zabavite se učeći!