Antiratna tematika u sedmome razredu

Autor: Mateja Vilček, 6. 12. 2022.

Sati Hrvatskoga jezika u studenome su, u sedmome razredu, bili posvećeni književnim djelima antiratne tematike.

Učenici su čitali ulomke iz književnih djela: Karl Bruckner, Sadako hoće živjeti; John Boyne, Dječak u prugastoj pidžami i Deborah Ellis, Djevojčica iz Afganistana. Raznim aktivnostima na satima Hrvatskoga jezika analizirali su književne likove djece, junake romana, pa se tako razgovaralo o dječacima Bruni i Shmuelu te djevojčicama Sadako i Parvani. Osim književnih junaka učenici su razgovarali o vremenu radnje u tim romanima. Riječ je o Drugom svjetskom ratu i ratu u Afganistanu.

U studenome se obilježavaju i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje (18. studenoga) i Međunarodni dan djeteta (20. studenoga), kojih smo se dotaknuli i na satima.

Učenici su se cijeli mjesec pripremali za mjesečni projekt – antiratnu multimedijalnu izložbu (videozapis, prezentacije). Na kraju mjeseca predstavili su svoj rad na razrednoj izložbi. Svatko je uz svoj rad osmislio i antiratnu poruku.

Njihove su poruke sljedeće:

Rat je jako velika: posljedica, tuga, žalost i samoća​. Rat se ne bi trebao voditi jer je to tuga i žalost. (Carmen Bokorni)

Učimo na pogreškama da se ovakve stvari više nikad ne dogode. (Gabriel Tudić)

Treba se širiti ljubav svijetom i prestati ratovati da bi svako dijete moglo mirno spavati, da bi sva djeca znala gdje im se očevi nalaze, da bi ovaj svijet bio bolji. Idemo zajedno širiti ljubav svijetom! (Ana Marija Gorički)

Ratovi nisu dobri i treba ih izbjegavati. Trebali bismo poštovati jedni druge i rješavati probleme bez ratova. (Marta Terek)

Rat nam ne može donijeti pozitivne stvari, moramo biti složni i ne smijemo se svađati oko neke sitnice koja se može pretvoriti u rat. (Matea Karl)

Rat nikada nikome nije ništa dobro donio. (Anja Dorčak)

S ratom se ništa ne postiže. Mir u svijetu! (Dario Stojanović)

Ljudi, širite samo pozitivu i molim vas da se ovakve stvari više nikad ne dogode! (Leon Mandić)

Izvor: učiteljica Hrvatskoga jezika Mateja Vilček