3. prosinca - Svjetski dan osoba s invaliditetom

Autor: Jasminka Stošić, Ruža Živković, 12. 12. 2022.

Nakon što su Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, Komisija za ljudska prava, u rezoluciji od 5. ožujka 1993. godine, pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu. Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom uključuju one osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na jednakoj osnovi s drugima.

3. prosinca, dakle, sve invalidne osobe stavljamo u fokus i o njima tada uistinu puno saznamo i naučimo. To ipak ne znači da u ostale dane u godini ne vodimo brigu o njima i o njihovim potrebama. To, prije svega znači da smo, kako bismo olakšali život invalidnih osoba, brojnim aktivnostima i projektima odlučili senzibilizirati javnost za ljude koji su izloženi brojnim problemima i svakodnevnim izazovima i kako, unatoč tomu, ne traže od nas previše, samo onoliko koliko im je potrebno kako bi živjeli život dostojan svakog ljudskog bića. Mi smo tu za njih, posebice u trenucima kada „zapnu” na nekoj od mnogobrojnih prepreka s kojima se svakodnevno suočavaju. Mi smo, dakle, njihova „desna ruka” i njihov oslonac. Stoga, učinimo sve kako bi im uklonivši prepreke, učinili život ljepšim i lakšim!

Učenici 2. i 4. razreda PŠ Miljevci su, pod vodstvom razrednice Jasminke Stošić, na izvannastanoj aktivnosti „Mala čitaonica”, početkom prosinca, čitali književne tekstove: „Pet minuta više”, Nade Iveljić i „Crne oči na prozoru”, Tita Bilopavlovića (ulomak iz knjige „Filipini iza ugla”). Oba teksta tematski obrađuju ovu iznimno važnu temu – život invalidnih osoba i naš odnos prema njima. Također, primjenjujući metodu štafetnog čitanja, upoznali su se sa sadržajem slikovnice „Bontončić”, koju i vama preporučamo. U njoj su brojne korisne upute za postupanje u različitim situacijama u kojima se možete naći, a koje vas poučavaju kako pomoći osobama s različitim vrstama invaliditeta. Čitanje ne iziskuje puno vremena, a može donijeti značajne koristi osobama oštećenog zdravlja.

Jedni drugima budimo podrška – to će nas međusobno usrećiti i oplemeniti!
Prilike za plemenita djela posvuda su oko nas. Samo ih trebamo željeti primijetiti!
I odreagirati na primjerene načine! Takav vid razumijevanja i pomoći najčešće ne košta ništa, a neizmjerno znači svakoj invalidnoj osobi.

Bontončić možete prelistati u nastavku.

SAMO JE POTREBNA LJUBAV!

Tekst i fotografije: Jasminka Stošić, voditeljica IA „Mala čitaonica”u PŠ Miljevci

Priloženi dokumenti:
Bontoncic.pdf (5.27 MB)