Povijest u knjižnici - BOŽIĆNO IZDANJE

Autor: Eva Turza Mitrović, 13. 12. 2022.

Ho-ho-ho! Božić nam dolazi, vrijeme je radosti i iščekivanja! Učenici 5. i 8. razreda u radionice u sklopu projekta "Povijest u knjižnici" unijeli su malo božićne čarolije.

"Kodna pisma" radionica je za 5. razred. Učenici su osmlislili vlastita pisma, a zatim su kodirali božićne čestitke. Svoje lijepe želje ukrasili su prigodnim crtežima, a zatim su se okušali u pisanju nekih drugih pisama: hebrejsko i arapsko pismo, glagoljica, grčki alfabet i hijeroglifi. Njihove čestitke možete vidjeti u knjižnici, a što su točno napisali, morat ćete pitati njih same wink .

Nije lako prosuditi tko je dobar, a tko zločest. Osmaši su preuzeli ulogu Djeda Božićnjaka u radionici "Naughty or nice?". Prvo su zavrtjeli kolo sreće koje im je dodijelilo jednu povijesnu ličnost iz prve polovine 20. stoljeća. Tu su osobu morali istražiti i na listić napisati njezine dobre i loše osobine, a zatim prosuditi: na kojoj bi se strani popisa Djeda Božićnjaka našli?

Zadatak je naizgled jednostavan, ali kad se malo dublje istraže osobine i postupci određenih ljudi, vidimo da nije sve crno-bijelo. Zato su se neke popularne i cijenjene osobe našle na popisu zločestih zbog nekih svojih postupaka. Za osobe za koje se općenito smatra da su zle, učenici su uspjeli pronaći i nekoliko dobrih osobina (ali ne dovoljno za popis dobrica). Zaključili smo kako svi imamo dobre i loše strane, vrline i mane. Samo je pitanje na kojoj ćemo strani popisa završiti?

Pano s radovima naših vrijednih petaša i osmaša možete pogledati u knjižnici, a možete i kliknuti na sliku našeg Djeda Božićnjaka i pogledati kratak video:

Svima želimo sretan Božić i uspješnu novu 2023. godinu!

Martina Grundler Hrala, uč. Povijesti

Eva Turza Mitrović, knjižničarka