VOLONTERI U AKCIJI „Za 1000 radosti”

Autor: Đora Đorđević, 18. 12. 2022.

Naši mladi školski volonteri u suradnji sa svojim vršnjacima, učiteljima i roditeljima te svim ljudima dobroga srca i ove godine provode tradicionalni nacionalni program Hrvatskog Caritasa ˝Za 1000 radosti˝ koji u svoje središte postavlja  dobro.

Zapravo, željeli bismo zajedno učiti kako  ˝govoriti dobrim!˝,  odgovorno se služeći dobrim gestama, dobrim inicijativama, nakanama, dobrim djelima šireći pritom pozitivne vibracije i potičući druge na socijalnu osjetljivost, suodgovornost i djelatnu ljubav.

Svrha i ciljevi

Želimo sve nas  potaknuti da se, usprkos brojnim negativnostima, medijskom crnilu, rastu cijena, nesigurnosti, kriminalu i ratnim prijetnjama – na koje kao pojedinci teško ili ograničeno možemo utjecati – usredotočimo na ono što je u našoj moći: dobrim ispuniti prostor oko sebe, odnose s ljudima, vrijeme kojim raspolažemo. Ono što nam nitko ne može oduzeti. Stoga je slogan koji ćemo programu promicati: „Govori dobrim!“

Započet prije dvadeset godina kao predbožićana akcija, „Za 1000 radosti“ prerastao je u cjelogodišnji program kojim nastojimo u društvu razviti socijalnu osjetljivost, solidarnost i uzajamnost te ujedno prikupiti konkretnu pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj koje teško preživljavaju boreći se s bolesti, nezaposlenosti i siromaštvom. Istodobno želimo progustiti mreže dobra u društvu kako bismo zajedno mogli činiti više i – zašto ne – mijenjati svijet nabolje – na tragu Onoga koji je prošao zemljom čineći dobro.

Od samog početka Hrvatski si je Caritas postavio cilj: želimo biti poticatelji, usmjeravatelji, svojevrsni skretničari dobra/dobara, konkretne pomoći koja će od onih koji imaju i mogu strujati prema onima koji nemaju i ne mogu. Tisućama obitelji tijekom godina pomoć koju su hrvatski građani, tvrtke, ustanove, udruge, djeca, mladi, umirovljenici, obrtnici, studenti i svi drugi darivali postala je poruka vjere u budućnost i dokaz nezaslužene ljubavi, otkriće zajedništva. U mnogo smo se slučajeva uvjerili kako čuda postaju zbilja kad čovjek u svojoj nevolji bude prepoznat a njegova žurna potreba zadovoljena.

Kako i kome šaljemo poruku?

Djeca i mladi u osnovnim i srednjim školama

Program se obraća svim sastavnicama hrvatskog društva i doseže veliku većinu naših stanovnika, ponajprije putem promotivnih materijala i 460.000 prigodnih kartica koje će uz preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja doći u sve osnovne i srednje škole u Hrvatskoj, pa odatle i u više stotina tisuća obitelji. Ove smo godine za škole pripremili za svakog učenika i učenicu DOBRe kartICE – dobrice, oblikom posve nalik bankovnim karticama, kojima u našim obiteljima svoje novčane resurse koristimo za potrebe i dobrobit najbližih: članova obitelji, rođaka, prijatelja. Dobrice su tu da nas podsjete i potaknu da, raspolažući svojim dobrima za svoje potrebe, ne zaboravimo na one koji se danas oko nas bore protiv najopasnijeg protivnika – siromaštva. Četiri srednjoškolska vizuala upozoravaju na pokazatelje siromaštva u našem društvu, a 6 vizuala na karticama za osnovne škole nude konkretne primjere govora dobrim u svakodnevnim situacijama. I jednima i drugima pozivamo i potičemo djecu i mlade – ali i njihove roditelje i obitelji – da darivanjem zahvate i oplemene svaki odnos s bližnjima, darujući pomoć, novac, podršku, objed, solidarnost, ali i ohrabrenje, prijateljstvo, igru, pažnju. Neka sve nas kartice potaknu da i mi postanemo dobrice.

Donacijski telefon

Najjednostavnije  sredstvo koje omogućuje uključenje i potporu korisnicima programa „Za 1000 radosti“  – „Govori dobrim!“ je donacijski telefon. Već samo jednim pozivom (uz cijenu od 6,25 kn, 0,83 eura; PDV uključen)

Kome pomažemo?

Sva prikupljena novčana i materijalna sredstva, kao i usluge, Hrvatski Caritas putem nad/biskupijskih caritasa, a temeljem uvida u potrebe obitelji mreže župnih caritasa,  usmjerava obiteljima koje se ne mogu same nositi sa svojim teškoćama, oskudicom, gubitkom ili nemogućnosti zaposlenja, bolesti, smrti u obitelji, dugovima, malim i nedostatnim prihodima, gladi, posljedicama nesreća, stambenim uvjetima nedostojnim čovjeka, gladi, siromaštvom i socijalnom isključenosti. To su naši korisnici, ljudi kojima pomažemo i kojima zajedno s darovateljima šaljemo konkretnu pomoć ali i poruku ohrabrenja i nade.

Partneri programa

Program „Za 1000 radosti“ Hrvatski Caritas provodi u zajedništvu s cijelom Caritasovom mrežom u Hrvatskoj, nad/biskupijskim i župnim caritasima, koji uz svoje nad/biskupijske projekte i akcije te trajne oblike pomoći aktivno u raznim aspektima promiču i zajednički program na dobrobit svojih korisnika, kojima je sva prikupljena pomoć namijenjena.

Na svoj su način partneri programa i svi oni koji se djelatno promiču, radosno daruju i samozatajno podupiru ciljeve programa „Za 1000 radosti“ kako fizičke tako i pravne osobe.

Trajanje i tijek provedbe

Program „Za 1000radosti“ cjelogodišnji je program koji ćemo u idućih 12 mjeseci – uz razdoblja  većeg ili manjeg intenziteta ili vidljivosti – provoditi uz slogan „Govori dobrim!“. I račun  programa IBAN HR4023400091510126452, poziv na broj 07-22 kod PBZ-a za novčane uplate i donacijski telefon 060 9010 kao i naš telefon za dogovor o drugim vidovima darivanja i suradnje 015635045/6, službena adresa caritas.croatia@caritas.hr  kao i adresa programa 1000radosti@caritas.hr  trajno su otvoreni za sve dobrohotne velikodušne darovatelje.