Natjecanje mladeži Crvenog križa

Autor: Lareta Žubrinić, 18. 3. 2013.

U subotu 16. ožujka održano je Međuškolsko natjecanje mladeži i podmlatka Hrvatskog Crvenog križa u Osnovnoj školi Mikleuš

Sudjelovalo je 48 učenika iz 6 osnovnih i 2 srednje škole na području djelovanja Gradskog društva CK Slatina.  Mlade natjecatelje pozdravili su predsjednica CK Slatina Ljiljana Peretin, ravnatelj OŠ Mikleuš  Dragan Kraljik i načelnik općine Milan Dundović.

Natjecanje je supješno odrađeno uz pomoć tridesetak volontera, dvdesetak prosvjetnih djelatnika, te djelatnika OŠ Mikleuš i Crvenog križa Slatina.

Ekipe su dva mjeseca pripremali mentori - profesori  Barbara Vidović Volenik, Kristina Premec, Renata Grahovac, Đora Đorđević, Mirjana Valdec, Martina Vukičević, Ljiljana Peretin, Marija Majer i Mirjana Drenski, te liječnici Gordana dr. Čanadi, Ivica dr. Fotez i Miroslav dr. Venus koji su ujedno bili i suci na radilištima.

Natjecanje se sastojalo od teoretskih  pitanja o  Međunarodnom pokretu Crvenog križa i Prve pomoći, te praktičnom poznavanju prve pomoći na simuliranim radilištima nezgoda. Realistični prikaz ozljeda „žrtava"  tih nezgoda pripremili  su obučeni šminkeri CK Slatina Helena Ambruš i Denis Ostrošić.

(Ekipu OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica , uz mentora Đoru Đorđevića,

predstavljala je ekipa u sastavu

Valentina Brekalo i Draženka Relotić, 8.r.,

Anja Stjepanović i Tereza Takač, 7.r.,

Barbara Stjepanović i Irena Marušić, 6. r. )

Redoslijed ekipa je slijedeći:

PODMLADAK

MLADEŽ

1.

OŠ   Josipa Kozarca - Slatina,

1.

SŠ  Marka Marulića - Slatina

2.

OŠ   Voćin - Voćin

2.

SŠ  Industrijsko - obrtnička - Slatina

3.

OŠ   Mikleuš  - Mikleuš

4.

OŠ   „Davorin Trstenjak" - Čađavica

5.

OŠ   Eugena Kumičića - Slatina

6.

OŠ   Vladimira Nazora - Nova Bukovica

Prve ekipe iz svake kategorije sudjelovat će na Međužupanijskom natjecanju HCK koje će se za našu i Osječko - baranjsku županiju održati sredinom travnja  na odmaralištu Merkur  osječkog CK   u Orahovici.

Pripreme za natjecanje iskoristili smo da se po prvi put „ubacimo" u Kurikulum zdravstvenog odgoja u osnovne škole na našem području. Spomenuti liječnici  trenutno održavaju tematske jedinice o osnovama pružanja Prve pomoći učenicima 7. razreda. Time će broj informiranih o nužnosti pružanja Prve pomoći uvelike porasti, dok se na stvore financijski i drugi uvjeti o sustavnoj i kontinuiranoj edukaciji Prve pomoći svekolikom pučanstvu, kao što je to već dugogodišnja praksa u zapadnim zemljama.

Izvor: Crveni križ Slatina (tekst), Lareta Žubrinić (foto)