Mala škola enkaustike

Autor: Administrator , 29. 3. 2013.

Mala škola, koja se već šestu godinu tradicionalno održava u našoj školi za vrijeme proljetnih praznika, okuplja sve zainteresirane učenike, učitelje, mještane koji žele naučiti nešto novo i okušati se u različitim radionicama tijekom proljetnih praznika.

Nakon glagoljice, fotografije, recikliranja, veza i salvetne tehnike ove je godine, 26. i 27. ožujka u prostorima Škole organizirana radionica rijetkima poznate enkaustike.

Gđa Anđelka Jambrešić, voditeljica Male škole enkaustike, prisutne je ukratko upoznala s pojmom enkaustike i načinom slikanja tom starom, pomalo zaboravljenom tehnikom. Slikanje ovom tehnikom slično je uljanoj tehnici.

Prisutnim učenicima Škole, učiteljicama, predstavnicama udruge žena „Bukovica u srcu“ gđa Anđelka ukratko je objasnila način slikanja i u nekoliko minuta izradila prekrasan primjerak koji je sve nazočne ostavio bez daha.

Umijeće slikanja pomoću voska, voštanih boja i starih glačala kojima se boja preslikava na masni papir u cijelosti ovisi samo o dobroj volji, mašti i spretnosti polaznika radionice, a toga u ova dva dana nije nedostajalo pa se već prvoga dana rodilo mnoštvo uspješnih uradaka koji su plijenili pažnju, sve jedan ljepši od drugoga.

Ravnateljica Škole Lareta Žubrinić na kraju je radionice uručila zahvalnicu gospođi Jambrešić te smo se, ponosni na svoje  likovne radove, rastali obogaćeni novim iskustvom i znanjem.

Svi radovi bit će prezentirani mještanima Općine Nova Bukovica na prodajnoj izložbi povodom Uskrsa.

Izvor: Božica Filipović Veg, učiteljica hrvatskoga jezika