Postali smo članovi udruge Rustica!

Autor: Marijana Pađen Jurišić, 8. 2. 2014.

U sklopu eko projekta (Očuvanje domaćeg sjemena), kojim nas  učenici 7.razreda predstavljaju na Eko natječaju - Mali ekolozi, stupili smo u kontakt s udrugom RUSTICA.

RUSTICA je udruga za očuvanje i razvoj biološke raznolikosti i ruralne baštine, a bavi se sakupljanjem, regeneracijom i razmnožavanjem starih sorti biljaka. U suradnji s njemačkom bankom biljnih gena  Gatersleben sakupljali su sjeme starih sorti diljem Hrvatske. Obišli su mnoga područja kao bi spasili sjeme što se desetljećima i stoljećima predavalo s koljena na koljeno.

Sjeme sakupljeno po hrvatskim selima pohranjeno je na tri lokacije: U Gaterslebenu (njemačka banka biljnih gena), u ArcheNoah  (austrijsko udruženje za očuvanje sjemena) i u udruzi Rustica.  (http://rustica.hr/)

S ponosom mogu reći da smo i mi postali članovi te udruge.  Udruga nam je poslala razne uzorke sjemena i uskoro postajemo aktivni članovi,  što podrazumijeva razmnožavanje i čuvanje sjemena u vlastitom vrtu, sudjelovanje u razmjenama sjemena, sajmovima, izložbama i sl.

Naš će cilj također biti dodatno motivirati ljude na aktivno sudjelovanje u samostalnom razmnožavanju sjemena, organskom uzgoju i preradi svojih proizvoda.

Tekst i foto: Ivana Đurasek, prof.