Brzalice na europskim jezicima

Autor: Lareta Žubrinić, 28. 9. 2014.

U školi obilježen Europski dan jezika

Učiteljice njemačkog, engleskog i hrvatskog jezika s učenicima su obilježile Europski dan jezika jezika ističući pri tome neke ciljeve kao što je  važnost učenja stranih jezika, promicanje jezične i kulturne raznolikosti te poticanje cjeloživotnog učenja jezika u školi i izvan nje.

Ovaj tjedan na nastavi njemačkog jezika učiteljica Dragana Dropulja sa šestašima, sedmašima i osmašima radila je brzalice (Zungenbrecher) na njemačkom jeziku. Učenici su se natjecali tko najbrže a bez greške može izgovarati brzalice. Nakon toga su, i za ostale učenike škole, izradili plakate sa njemačkim brzalicama.

Učenici 6. razreda su Europski dan jezika obilježili na satu razrednika sa svojom razrednicom Tihanom Mađar, učiteljicom engleskog jezika. Zadatak je bio naučiti kako se kaže Dobro došli i Razgovaraj sa mnom  na nekoliko europskih jezika te su napraviti plakate da ih nauče i ostali školarci.

Učenici 7. razreda imali su priliku raditi  brzalice (Tongue Twisters) i na satu engleskog jezika). Nakon uvježbavanja raznih brzalica, uslijedilo je natjecanje -tko će brže, ali prije svega točno izgovoriti brzalicu. Iako su se svi učenici jako potrudili da što bolje pročitaju brzalice, u finalu su ostali učenici Robert Orlić i Jozo Parić, a pobjednik je postao Jozo Parić. Učenici su napravili i plakat sa nekoliko omiljenih brzalica.

Kako su brzalice postale pravi hit u našoj školi ovaj tjedan, a omiljeno natjecanje među učenicima upravo je ovo „lomljenje jezika“, i na satu Hrvatskoga jezika u 6. razredu posvetili smo se upravo njima. Učiteljica Božica Filipović Veg pripremila je razne brzalice te ih ponudila šestašima, koji su se natjecali u parovima odabirući koji brzalicu mogu najviše puta točno izgovoriti u jednoj minuti. Bilo je, naravno, puno smijeha jer ovaj zadatak zvuči puno lakše nego zapravo je. Ipak, bilo je i onih kojima je pošlo za rukom čak 23 puta u minuti točno izgovoriti određenu brzalicu.

Pokušajte i vi oboriti njihov rekord s nekom od sljedećih brzalica.

Kralj Karlo i kraljica Klara su krali klarinet.

Kuja je prolajala, kuja je zalajala.

Na kantaru katran, kantar mjeri katran.

Petar Petru plete plot, sa tri pruta po tri puta, brzo pleti Petre plot (sa tri pruta po triput).

Ko pokopa popu bob u petak pred Petrovdan?

Šaličicom šećera zašećerit ćeš šačicu češnjaka.

Miš uz pušku, miš niz pušku, nasred puške vodu pije.

Na štriku se suši šosić. Suši se, suši se šosiću moj.

Šaš se suši, suši se šaš.

Kneže viteže, kad te vidješe, razveseliše li ti se?

Učenici engleskog jezika u PŠ MIljevci sa svojom učiteljicom Nadin Cuca također su se okušali u nekoliko zanimljivih igara. U spajanju kartica država sa glavnim gradovima najspretniji su bili Filip Nikić i Dorotea Dolovski iz 4.r.

Izvor: Tihana Mađar, Dragana Dropulja, Nadin Cuca, Božica Filipović Veg, učiteljice jezika