Školski natječaj "Pjesnik u duši"

Autor: Eva Turza Mitrović, 18. 10. 2022.

Dragi učenici, ušli smo u Mjesec hrvatske knjige koji tradicionalno obilježavamo natječajem "Pjesnik u duši".

Ove je godine Mjesec hrvatske knjige posvećen upravo vama - mladima.

Manifestacija u organizaciji Knjižnica grada Zagreba posvećena je mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Budući da je danas popularno dijeliti generacije u određene kategorije kojima se u naziv dodaje slovo (generacija Z, generacija Y...), središnja je tema Generacija K. Ovime se žele današnji mladi potaknuti na čitanje i korištenje usluga knjižnica kako bi se njihovoj generaciji nadjenulo slovo kao knjiga/knjižnica.

"Misli na sebe - čitaj!" moto je Mjeseca hrvatske knjige. U izazovnim vremenima koja traju od 2020., postalo je teško misliti na sebe i postići unutarnji mir. Mladi su sve otuđeniji, tužniji i zabrinutiji za sebe i okoliš, žive pred ekranima. Čitanje, knjiga i knjižnica predstavljaju se kao pomoć i lijek za ove probleme.

Teme ovogodišnjeg literarnog natječaja "Pjesnik u duši" zapravo od vas traže da malo ramislite o svojoj generaciji, koji biste savjet dali svojim prijateljima i kako knjiga može "izliječiti" probleme koji tište mlade. Oni malo mlađi pisat će o svojim anegdotama i o knjigama s kojima su se sprijateljili.

Likovni natječaj daje veliku slobodu i traži prikaz knjige, čitanje, mlade i čitanje... Pustite mašti na volju!

Ove godine vraćamo fotografski natječaj jer naša škola obilježava niz važnih obljetnica, među kojima je i 165 godina od prvog spominjanja školstva u Novoj Bukovici. Uhvatite kamerom zanimljive fotografije školske svakodnevice! Također možete pokušati fotografski prikazati knjigu i jesen: budite kreativni!

Likovne i literarne radove možete predati učitelji(ca)ma ili knjižničarki, a fotografije možete poslati knjižničarki u Teams.

Sudjelovati mogu svi učenici škole, a radove treba predati najkasnije do 15. studenoga 2022.