etwinning vijesti

Svjetski dan štednje

Autor: Ivana Škrobo, 2. 11. 2023.

U sklopu eTwinning projekta - Novac, učenici 5. razreda obilježili su Svjetski dan štednje.

U sklopu eTwinning projekta – Novac, učenici 5. razreda obilježili su Svjetski dan štednje prigodnim Kahoot kvizom te osmišljavanjem i izrađivanjem loga na temu  - Novac. U projektu sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola sa svojim nastavnicima iz 4 države: Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Srbije te Republike Hrvatske.

Svjetski dan štednje obilježava se svake godine 31. listopada u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan 1924. godine u Milanu. Profesor Filippo Ravizza, koji je poslije bio i ravnatelj Međunarodnog instituta za štedionice posljednjeg je dana tog kongresa proglasio Svjetskim danom štednje. Taj je dan posvećen promicanju i jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje za suvremenu ekonomiju i osobne potrebe svakog pojedinca.

Putem kviza učenici su upoznati sa značenjem i važnošću štednje, upoznati su s valutom u  Makedoniji, Bosni i Hercegovini te Srbiji. Otkrili su koja je najmanja novčanica u Bosni i Hercegovini, tko se nalazi na poleđini novčanice od 100 dinara te još mnoge druge zanimljivosti.

Kviz je pripremila i osmislila učiteljica Ivana Škrobo u suradnji s učiteljicama iz navedenih zemalja.