Poznati putevi nepoznatog Pjesnika - Svjetski dan poezije u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica

Autor: Eva Turza Mitrović, 25. 3. 2024.

Svjetski dan poezije obilježava se od 1999. godine s ciljem promoviranja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta. 21. ožujka 2024. naši učenici Ana Dejak, Klara Peček, Dominik Križetić, Tomislav Škrnički, Ivana Knapić i Ivan Peček u pratnji ravnateljice Larete Žubrinić i knjižničarke Eve Turza Mitrović posjetili su Gradsku knjižnicu i čitaonicu Virovitica i predstavili pjesme Pavla Bistrovića Pjesnika.

"Poznati putevi nepoznatog Pjesnika - ljubav i zavičaj u poeziji Pavla Bistrovića" bio je naziv druženja uz poeziju u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica.

Nakon uvodnog pozdrava gospođe Nele Krznarić, voditeljice Odjela za odrasle (kojemu pripada Zavičajna zbirka) i ravnatelja Knjižnice gospodina Roberta Fritza, naša je ravnateljica Lareta Žubrinić predstavila našu školu. Govorila je o tradiciji školstva u Novoj Bukovici, o svemu što smo postigli i o projetkima u kojima je škola sudjelovala.

(izvor: https://www.knjiznicavirovitica.hr/2024/03/obiljezen-svjetski-dan-poezije-uz-poznate-putove-nepoznatog-pjesnika/?fbclid=IwAR2F091HAj-KwaiKTChCtpmI8Z4cB1e_Ms0L9d70x4ED2SNQCw99iX7Egwg)

Knjižničarka Eva Turza Mitrović predstavila je život i djelo Pavla Bistrovića. Iznijela je sve što o njemu znamo, teškoće s kojima se nosio i gdje je sve nalazio inspiraciju. Pavle Bistrović bio je članom Društva hrvatskih književnika nakon objave zbirke poezije "Titraji mladosti" 1954. godine. Budući da je do primjerka te zbirke jako teško doći, sretni smo jer su nasljednici našeg Pjesnika objavili zbirku "Pjesme" 2017. godine.

Naši učenici čitali su stihove Pavla Bistrovića jer to je najbolji način na koji se književnika može upoznati: kroz njegove riječi, motive i osjećaje. Na kraju ovog kratkog druženja ravnateljica je Knjižnici kao poklon ostavila jedan primjerak zbirke poezije kako bi se trajno čuvala u Zavičajnoj zbirci središnje Knjižnice naše županije.

Zahvaljujemo Knjižnici koja je otvorila svoja vrata našem Pjesniku, lijepo i ugodno nas ugostila, a posebno zahvaljujemo gospođi Krznarić na organizaciji, srdačnom dočeku i obilasku Knjižnice. Učenici su se kući vratili prepuni dojmova i vrlo zadovoljni.