Ozelenimo naše dvorište školsko i uzviknimo zvonko: HO, HO, HO!

Autor: Maja Pavlić, 29. 12. 2023.

U božićnom duhu (i njuhu smiley) odradili smo i posljednja dva tjedna nastave prvog polugodišta. Kroz božićne radionice, već sad tradicionalnu božićnu čajanku i „secret Santa“ u 7. razredu OŠ, odlučili smo taj božićni ugođaj podijeliti i sa Majčicom prirodom te i za nju učiniti nekoliko dobrih djela.

Najprije smo, na satima Engleskoga jezika, kroz tjedan, u skupinama, izrađivali kalendar dobrih djela koje smo kroz tjedan radili, svaki učenik u svom mjestu stanovanja, s naglaskom na brigu o planetu, čišćenje smeća na javnim mjestima te hodanje, vožnju biciklima i romobilima, a ne automobilima.

Posljednji tjedan nastave, a da spojimo ugodno s korisnim, uhvatimo i svježeg zraka te budemo korisni, izašli smo u dvorište škole i sudjelovali u aktivnostima ekološke udruge Urbano zeleni laik, Ozelenimo gradove i općine Hrvatske.

Zadatak nam je bio posaditi dvije sadnice (crveni javor te japansku ukrasnu trešnju) u dvorište naše škole, a kako bismo i sami imali trajni podsjetnik da smo i mi pridonijeli ozelenjivanju okoliša i drugima prenijeli poruku o važnosti očuvanja naše planete.

Istini za volju, nije nam zadatak bio baš najlakši, jutarnje temperature su ipak u minusu pa je zemlja smrzla….ali uz volju i snagu koju smo izvlačili iz pete, uspjeli smo razbiti smrznute komade i iskopati potrebne rupe. Bravo za nas!

Dok su jedni kopali rupe, pljevili i odstanjivali korov te vrijedno pripremali zemlju za sadnju sadnica koje su nam donirale Hrvatske šume, dio učenika pomagao je domaru u sakupljanju lišća, pa da odmah napravimo još jednu korisnu stvar i očistimo okoliš škole.

Pluća punih svježeg zraka, obogaćenog okoliša škole za još koju sadnicu te punog srca kako smo i ove godine sudjelovali u ovoj odličnoj kampanji „Zasadi stablo, ne budi panj“, možemo vam reći kako zaista vrijedi onaj dobro poznati stih: „Kad se male ruke slože, sve se može, sve se može!“

Do sljedeće godine i slijedeće akcije, svima sretni i uspješni blagdani!

Učenici 7. razreda OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica i

njihova razrednica Maja Pavlić